Zdaniem doradcy prezydenta Rosji, osobne spotkanie Władimira Putina z prezydentem Ukrainy przy okazji szczytu tzw. normandzkiej czwórki w Paryżu jest możliwe. Sam Wołodymyr Zełenski nie wyklucza możliwości rozmowy w cztery oczy z Putinem.

W środę doradca rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Jurij Uszakow powiedział dziennikarzom, że przywódcy Rosji i Ukrainy będą w stanie zorganizować osobne spotkanie, przy okazji szczytu liderów tzw. normandzkiej czwórki. Przypomnijmy, że ma do niego dojść w Paryżu 9 grudnia br. Poza prezydentami Ukrainy i Rosji, w szczycie wezmą udział prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

– Myślę, że osobne spotkanie [prezydentów Rosji i Ukrainy – red.] jest bardzo prawdopodobne – powiedział Uszakow. – Będą w tym samym pokoju. Myślę, że będą ze sobą rozmawiać.

Do osobnego spotkania Władimira Putina z Wołodymyrem Zełenskim mogłoby dojść zaraz po szczycie w formacie normandzkim. Uszakow powiedział też, że jak na razie program wizyty prezydenta Rosji w Paryżu nie został potwierdzony. Wiadomo jednak, że w jego ramach będą zawierać się trzy elementy: negocjacje, lunch roboczy oraz konferencja prasowa.

Do sprawy odniósł się także sam prezydent Ukrainy, który obecnie składa wizytę na Litwie. Podczas wspólnej konferencji prasowej z litewskim prezydentem Gitanasem Nausėdą Zełenski wyraził gotowość do negocjacji z Rosją w różnych formatach, w tym także do dwustronnego spotkania z Putinem.

– Myślę, że będzie wiele formatów dwustronnych. Jestem pewien, że może być format z panią Merkel i panem Macronem i panem Putinem. Jesteśmy gotowi na wszelkie formaty w ramach formatu normandzkiego, żeby o tym porozmawiać – powiedział Zełenski. Odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarza, czy jest gotów na spotkania jeden na jeden z prezydentem Rosji.

Ponadto, ukraińskie prezydent podkreślił, że chciałby wiedzieć jasno o tym, kiedy i jak konflikt w Donbasie może się zakończyć. – Nie oczekujemy, że wojna skończy się jutro – dodał.

Czytaj także: Nazarbajew chce zaaranżować spotkanie Putina i Zełenskiego w Kazachstanie

Wcześniej sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział francuskiemu ambasadorowi, że Kijów wypełnił wszelkie niezbędne warunki dotyczące przeprowadzenia szczytu w formacie normandzkim.

Z kolei szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow wyraził wcześniej oczekiwanie strony rosyjskiej, że podczas spotkania w Paryżu usłyszy, jak prezydent Ukrainy widzi kwestię wdrażania porozumień mińskich w Donbasie. Zaznaczył, że Ukraina „nie ma alternatywy” w tej kwestii i oczekuje, że Zełenski przedstawi sprawę bardzo szczegółowo.

Jak informowaliśmy, w poniedziałek prezydenci Rosji i Ukrainy przeprowadzili rozmowę telefoniczną na temat dalszych dostaw rosyjskiego gazu dla Ukrainy i tranzytu rosyjskiego surowca przez ten kraj.

Unian / 112.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz