Były prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zaproponował prezydentom Rosji i Ukrainy, by spotkali się w Kazachstanie – podała we wtorek Europejska Prawda powołując się na agencję Kazinform.

Swoją propozycję Nazarbajew przedstawił podczas piątej edycji forum dyskusyjnego Astana Club. „Uważam, że jest potrzebne osobiste spotkanie prezydenta Rosji i prezydenta Ukrainy. Rozmawiałem o tym, czy możliwe jest takie spotkanie twarzą w twarz [i] omówienie wszystkich kwestii. Wydaje mi się, że obecnie jest dobry moment” – mówił były prezydent Kazachstanu.

Nazarbajew dodał, że otrzymał już zgodę Wołodymyra Zełenskiego na takie spotkanie i powiadomił o tym prezydenta Rosji. „Jeśli potrzebne jest neutralne miejsce, zaproponowałem Kazachstan” – opowiadał Nazarbajew.

Według Europejskiej Prawdy Nursułtan Nazarbajew spotkał się z Zełenskim w październiku br. w Japonii, gdzie ukraiński prezydent wybrał się na intronizację cesarza Naruhito. Dzień wcześniej były przywódca Kazachstanu telefonicznie rozmawiał z Putinem.

Jak wynika z depeszy TASS, Kreml odniósł się z rezerwą do możliwości spotkania Putina i Zełenskiego w Kazachstanie. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył, że Putin nie jest przeciwny spotkaniu, jednak bez odpowiedniego przygotowania nie przyniesie ono wielkiej korzyści. Pieskow wskazał, że obecnie wszyscy koncentrują się na przygotowaniu spotkania przywódców w formacie normandzkim. Rzecznik Kremla wyraził zadowolenie z faktu realizacji obustronnego wycofania wojsk w Donbasie. Według niego jest to ważny krok na drodze do przygotowania spotkania „normandzkiej czwórki”.

We wtorek przedstawiciel Ukrainy w Trójstronnej Grupie Kontaktowej ds. Donbasu Leonid Kuczma ogłosił, że nie ma już przeszkód dla organizacji spotkania w formacie normandzkim na najwyższym szczeblu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Europejska Prawda / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz