W rejonie Bohdaniwki i Petriwskiego na wschodzie Ukrainy zakończyła się praktyczna faza obustronnego wycofania stron konfliktu. – podaje agencja Unian powołując się na sztab ukraińskiej operacji w Donbasie.

Według szefa służby prasowej ukraińskiego sztabu Andrija Ahejewa w poniedziałek około południa czasu miejscowego w strefie miejscowości Bohdaniwka i Petriwskie zakończyło się wycofanie ukraińskich wojsk. Operacja rozpoczęła się w sobotę.

Jak podaje Unian, wycofanie swoich sił zakończyły również „wojska okupacyjne”, czyli oddziały separatystów. Teraz obserwatorzy misji OBWE za pomocą dronów i innych środków zweryfikują doniesienia o wycofaniu sił.

Od wtorku strona ukraińska przystąpi do rozminowywania terenu w strefie obu miejscowości.

Wycofanie wojsk pod Petriwskiem było zaplanowane początkowo na 8 listopada, lecz strona ukraińska twierdzi, że zerwali je separatyści ostrzeliwując ukraińskie pozycje.

Jak pisaliśmy, stworzenie trzech stref bezpieczeństwa w Stanicy Ługańskiej, Zołotem i Petriwskem poprzez wycofanie wojsk na odległość co najmniej kilometra od dotychczas zajmowanych pozycji uzgodniono jeszcze w 2016 roku w Mińsku. Do realizacji porozumienia w przypadku Stanicy Ługańskiej doszło pod koniec czerwca br. W rejonie Zołotego udało się to dopiero 1 listopada br., ponieważ wycofanie wojsk sabotowali tam skrajni ukraińscy nacjonaliści związani z tzw. ruchem azowskim. Na początku października br. pojawili się z bronią w Zołotem twierdząc, że będą bronić miejscowości po wycofaniu ukraińskiej armii. Do wyjazdu przekonała ich dopiero wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Zdaniem separatystów również pod Bohdaniwką ukraińscy radykałowie usiłowali zerwać operację wycofania sił. Według nich członkowie DUK „Prawy Sektor” ostrzelali tam z granatników pojazd ukraińskiej armii raniąc 4 żołnierzy i zabijając jednego. Dzisiejszy komunikat ukraińskiego sztabu mówi jedynie o czterech rannych w nieokreślonym miejscu a dokonanie ostrzału przypisuje separatystom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: „Ani kroku wstecz!”. Przeciwnicy obustronnego wycofania wojsk protestowali pod siedzibą prezydenta Ukrainy

Kresy.pl / Unian / rusvesna.su / facebook.com

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz