We wtorek Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienie z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych (NASA). Daje ono Polsce możliwość udziału w wielostronnych programach NASA, które dotyczą m.in. eksploracji Księżyca i Marsa.

Porozumienie Artemis Accords, które zostało zawarte we wtorek, określa ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa oraz innych ciał niebieskich – podaje portal Polskiego Radia. “Jest to kolejny ważny krok w budowaniu współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi” – podkreśliła Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

Zobacz także: Polski Krajowy Program Kosmiczny w prekonsultacjach społecznych. Zakłada m.in. budowę konstelacji satelitów

Porozumienie umożliwia polskim instytucjom i przedsiębiorstwom uczestnictwo w prowadzonym przez NASA programie Artemis, który dotyczy powrotu ludzi na Księżyc i rozszerzenia eksploracji kosmosu. Polska dołączyła do grona sygnatariuszy Artemis Accords takich, jak: Australia, Brazylia, Kanada, Włochy, Japonia, Korea, Luksemburg, Nowa Zelandia, Ukraina, ZEA i Wielka Brytania.

Prezes POLSA Grzegorz Wrochna zwrócił uwagę, że polskie firmy i instytucje od lat współpracują z sukcesami m.in. z NASA, ESA, DLR JAXA i CNSA.

“Tylko w ciągu ostatnich 40 lat ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów było wykorzystywanych w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zaznaczył, że dekada uczestnictwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej zaowocowała dynamicznym rozwojem polskiego sektora kosmicznego, w którym działa już ponad 350 polskich przedsiębiorstw.

Polska Agencja Kosmiczna zapowiedziała, że kolejnym krokiem w budowaniu polsko-amerykańskich relacji będzie Umowa Ramowa o Współpracy Kosmicznej między Rzeczpospolitą Polską a USA. Aktualnie trwają nad nią prace.

POLSA to agencja wykonawcza Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Została powołana w 2014 r. Ma na celu wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Artemices Accords bazuje głównie na Traktacie ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. oraz głównych konwencjach ONZ. Stanowią one podstawę międzynarodowego prawa kosmicznego.

Zobacz także: Polska Agencja Kosmiczna: Prowadzimy z NASA rozmowy w kwestii współpracy w realizacji misji kosmicznych

polskieradio.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply