Lobbyści firmy Apple próbują osłabić amerykańską ustawę mającą na celu zapobieganie pracy przymusowej w Chinach – poinformował w piątek The Washington Post powołując się na anonimowych urzędników Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Jak poinformował w piątek The Washington Post, według urzędników Kongresu Stanów Zjednoczonych, którzy prosili o anonimowość, firma Apple próbuje osłabić ustawę, która ma na celu utrudnianie prowadzenia pracy przymusowej w Chinach.

Ustawa o zapobieganiu pracy przymusowej wymagałaby od firm amerykańskich zagwarantowania, że ​​nie będą zatrudniać uwięzionych lub przymusowych pracowników z przeważnie muzułmańskiego regionu Sinciang. Badacze szacują, że chiński rząd umieścił tam ponad milion ludzi w obozach internowania. Apple jest silnie uzależniony od chińskiej produkcji, a grupy praw człowieka zidentyfikowały przypadki, w których przymusowa siła robocza Ujgurów była wykorzystywana w łańcuchu dostaw Apple.

Zobacz też: Założyciel Telegramu: Apple zażądał zamknięcia trzech opozycyjnych kanałów na Białorusi

Pracownicy, wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ rozmowy z firmą odbywały się na prywatnych spotkaniach, przekazali oni, że Apple jest jedną z wielu amerykańskich firm, które sprzeciwiają się takiemu projektowi, jak ustawa. Odmówili ujawnienia szczegółów dotyczących konkretnych przepisów, które Apple próbował zlikwidować lub zmienić, ponieważ obawiali się, że podanie tej wiedzy zidentyfikuje ich. Obaj określili wysiłki Appla jako próbę złagodzenia ustawy.

„Apple chciałby, żebyśmy wszyscy po prostu siedzieli i rozmawiali, nie prowadząc żadnych rzeczywistych działań” – powiedziała Cathy Feingold, dyrektor międzynarodowego działu AFL-CIO, który poparł projekt. „Byli zszokowani, ponieważ po raz pierwszy może istnieć rzeczywista skuteczna egzekwowalność”.

Rzecznik Apple, Josh Rosenstock powiedział, że firma „dokłada wszelkich starań, aby każdy w naszym łańcuchu dostaw był traktowany z godnością i szacunkiem. Brzydzimy się pracą przymusową i wspieramy cele ustawy o zapobieganiu pracy przymusowej. Podzielamy cel komisji, jakim jest wyeliminowanie pracy przymusowej i wzmocnienie działań Stanów Zjednoczonych i będziemy współpracować, aby to osiągnąć ”. Powiedział, że firma na początku tego roku „przeprowadziła szczegółowe dochodzenie z naszymi dostawcami w Chinach i nie znalazła dowodów na pracę przymusową na liniach produkcyjnych Apple i nadal dokładnie to monitorujemy”.

Zobacz też: KE wszczęła dwa postępowania antymonopolowe wobec firmy Apple

Prezes Apple, Tim Cook, powiedział publicznie, że Apple nie toleruje pracy przymusowej w swoim łańcuchu dostaw. „Praca przymusowa jest odrażająca” – podkreślił Cook podczas przesłuchania w Kongresie w lipcu. „Nie tolerowalibyśmy tego w Apple” – poinformował dodając, że Apple „zerwałoby współpracę z dostawcami, gdyby zostały znalezione dowody”.

Nowa ustawa utrudni firmom amerykańskim ignorowanie nadużyć mających miejsce w Chinach i da władzom USA więcej uprawnień do egzekwowania prawa. Jeden z zapisów ustawy wymaga, aby firmy publiczne poświadczyły Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, że ich produkty nie są wytwarzane przy użyciu pracy przymusowej z Sinciang. Jeśli okaże się, że firmy korzystały z pracy przymusowej z regionu, mogą zostać postawione przed sądem za naruszenia zasad bezpieczeństwa.

Kresy.pl/The Washington Post

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply