Protesty w Chabarowsku nadal trwają

Ponad cztery miesiąc po wybuchu protestów w dalekowschodnim rosyjskim mieście, wystąpienia społeczne wciąż trwają.

W niedzielę w Chabarowskie jego mieszkańcy znów wyszli w przestrzeń publiczną. W sobotę około 300 osób zebrało się na Placu Lenina by wyrazić poparcie dla aresztowanego, byłego gubernatora obwodu chabarowskiego Siergieja Furgala. W niedzielę było ich już znacznie mniej – około 20. Właśnie dziś mija 135 dni od wybuchu protestów w obronie Furgala, jak wyliczył portal Siberal.org.

W sobotę protestującym asystowała znaczna liczba funkcjonariuszy policji, którzy skwapliwie nagrywali wszystkich uczestników. Niektórych z nich proszono nawet na przystankach komunikacji miejskiej o okazanie dokumentu tożsamości, robiono im fotografie. Mimo to zebrani skandowali hasła zdecydowanie wymierzone w elitę rządzącą: „Bandę Putina pod sąd”, „Wolność dla więźniów politycznych”, a także „Policjanci darmozjady”. Po sobotniej pikiecie funkcjonariusze zatrzymali co najmniej jednego jej uczestnika, który został przewieziony na komisariat.

W niedzielę, ze względu na niewielką liczbę zgromadzonych, nie skandowali oni żadnych haseł. Policja nie interweniowała, a funkcjonariusze nawet się do nich nie zbliżali. Jeden z uczestników odpowiadał zebranym o tym, że za uczestnictwo w poprzednich akcjach protestu nałożono na niego grzywnę w wysokości 15 tys. rubli i prosił o wsparcie w spłacie zasądzonej kary.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Mieszkańcy Chabarowska, około 6110 km na wschód od Moskwy, zaczęli organizować cotygodniowe wiece po zatrzymaniu 9 lipca Siergieja Furgala, popularnego gubernatora regionu, z powodu zarzutów o morderstwo, którym zaprzecza. Początkowo przybrały one dużą liczebność i ogarnęły też inne miasta regionu.

Jego zwolennicy twierdzą, że zatrzymanie mer nie należącego do rządzącej partii „Jedna Rosja” jest motywowane politycznie. Furgał jest podejrzany o zlecenie zabójstwa dwóch dawnych rywali biznesowych, a także o próbę zamachu na przedsiębiorcę w obwodu amurskiego. W 2004 roku przedsiębiorca Jewgienij Zorja został zastrzelony na ulicy w Chabarowsku. W 2005 roku zastrzelono innego biznesmena Olega Bułatowa. Jako członek Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego, został gubernatorem Chabarowska we wrześniu 2018 roku, pokonując ówczesnego p.o. gubernatora Wiaczesława Szporta z proputinowskiej partii Jedna Rosja.

sibreal.org/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz