Protesty w Chabarowsku nadal trwają

Ponad cztery miesiąc po wybuchu protestów w dalekowschodnim rosyjskim mieście, wystąpienia społeczne wciąż trwają.

W niedzielę w Chabarowskie jego mieszkańcy znów wyszli w przestrzeń publiczną. W sobotę około 300 osób zebrało się na Placu Lenina by wyrazić poparcie dla aresztowanego, byłego gubernatora obwodu chabarowskiego Siergieja Furgala. W niedzielę było ich już znacznie mniej – około 20. Właśnie dziś mija 135 dni od wybuchu protestów w obronie Furgala, jak wyliczył portal Siberal.org.

W sobotę protestującym asystowała znaczna liczba funkcjonariuszy policji, którzy skwapliwie nagrywali wszystkich uczestników. Niektórych z nich proszono nawet na przystankach komunikacji miejskiej o okazanie dokumentu tożsamości, robiono im fotografie. Mimo to zebrani skandowali hasła zdecydowanie wymierzone w elitę rządzącą: „Bandę Putina pod sąd”, „Wolność dla więźniów politycznych”, a także „Policjanci darmozjady”. Po sobotniej pikiecie funkcjonariusze zatrzymali co najmniej jednego jej uczestnika, który został przewieziony na komisariat.

W niedzielę, ze względu na niewielką liczbę zgromadzonych, nie skandowali oni żadnych haseł. Policja nie interweniowała, a funkcjonariusze nawet się do nich nie zbliżali. Jeden z uczestników odpowiadał zebranym o tym, że za uczestnictwo w poprzednich akcjach protestu nałożono na niego grzywnę w wysokości 15 tys. rubli i prosił o wsparcie w spłacie zasądzonej kary.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Mieszkańcy Chabarowska, około 6110 km na wschód od Moskwy, zaczęli organizować cotygodniowe wiece po zatrzymaniu 9 lipca Siergieja Furgala, popularnego gubernatora regionu, z powodu zarzutów o morderstwo, którym zaprzecza. Początkowo przybrały one dużą liczebność i ogarnęły też inne miasta regionu.

Jego zwolennicy twierdzą, że zatrzymanie mer nie należącego do rządzącej partii „Jedna Rosja” jest motywowane politycznie. Furgał jest podejrzany o zlecenie zabójstwa dwóch dawnych rywali biznesowych, a także o próbę zamachu na przedsiębiorcę w obwodu amurskiego. W 2004 roku przedsiębiorca Jewgienij Zorja został zastrzelony na ulicy w Chabarowsku. W 2005 roku zastrzelono innego biznesmena Olega Bułatowa. Jako członek Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego, został gubernatorem Chabarowska we wrześniu 2018 roku, pokonując ówczesnego p.o. gubernatora Wiaczesława Szporta z proputinowskiej partii Jedna Rosja.

sibreal.org/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz