W sobotę ponad 20 pocisków uderzyło w obszary mieszkalne we wczesnych godzinach szczytu w stolicy Afganistanu Kabulu, zabijając co najmniej ośmiu cywilów i raniąc 31 – przekazała agencja prasowa Reuters.

Ostrzał rakietowy uderzył w silnie ufortyfikowaną Zieloną Strefę, w stolicy Afganistanu Kabulu, gdzie znajduje się wiele ambasad i międzynarodowych firm, zabijając w sobotę co najmniej ośmiu cywilów i raniąc dziesiątki innych – poinformował Reuters.

Tariq Arian, rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych, powiedział, że „terroryści” zamontowali rakiety na małej ciężarówce i odpalili je, dodając, że trwa dochodzenie, aby dowiedzieć się, w jaki sposób pojazd wjechał do miasta niezauważony.

Zobacz też: Między 2017 a 2019 rokiem liczba ofiar dżihadystów na całym świecie wzrosła o 85 proc.

„Na podstawie wstępnych informacji śmierć poniosło osiem osób, a 31 zostało rannych” – powiedział Arian, zauważając, że ostateczna liczba może ulec zmianie.

Wybuchy, niektóre w pobliżu enklawy dyplomatycznej, uruchomiły syreny ostrzegawcze z ambasad i nastąpiły dwa dni przed ważną konferencją ofiarodawców dla Afganistanu w Genewie.

Zobacz też: Niemiecki rząd sprzeciwia się wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu

Jedna z rakiet wylądowała w pobliżu ambasady Iranu i kilka odłamków uderzyło w główny budynek, ale wśród personelu nie było ofiar, podała ambasada w oświadczeniu.

Od czasu, gdy rozmowy pokojowe między rządem afgańskim a talibami utknęły w martwym punkcie w katarskiej stolicy, ataki grup ekstremistycznych nasilają się, zwłaszcza w stolicy, w której mieszka ponad pięć milionów Afgańczyków.

Do ataku przyznały się bojówki powiązane z Państwem Islamskim.

Kresy.pl/Reuters/Aljazeera

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply