Zdaniem dowódcy ukraińskiej marynarki wojennej Igora Woronczenki, schwytani ukraińscy żołnierze przyznający się do winy na nagraniu FSB składają fałszywe zeznania pod presją.

We wtorek rosyjska FSB opublikowała nagranie wideo, mające pochodzić z przesłuchiwania ukraińskich wojskowych-marynarzy, schwytanych przez Rosjan w związku z „incydentem kerczeńskim”. Jak informowaliśmy, w niedzielę w czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do wymiany ognia, po czym trzy ukraińskie okręty zostały zajęte przez Rosjan. Rosjanie zatrzymali trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej: Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu a także ich załogi.

Na nagraniu ukraińscy marynarze mówią m.in., że byli „wielokrotnie ostrzegani” o zakazie przekraczania Cieśniny Kerczeńskiej i że „intencjonalnie zignorowali” te ostrzeżenia. Strona ukraińska twierdzi, że rosyjskie okręty zachowywały się agresywnie wobec zespołu ukraińskich okrętów, który według Kijowa odbywał planowy rejs z Odessy do Mariupola. Zdaniem komentatorów, ukraińscy żołnierze na nagraniach czytają przygotowane teksty.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dowódca Marynarki Wojennej Ukrainy Igor Woronczenko powiedział, że schwytani przez Rosjan ukraińscy żołnierze byli przymuszani do składania fałszywych zeznań pod presją psychologiczną i fizyczną. Twierdził, że zna część marynarzy z „Nikopola” i zapewniał, że to „uczciwi profesjonaliści”. – To co mówią teraz nie jest prawdą – powiedział Woronczenko. Zaznaczył, że prawnicy już spotkali się z żołnierzami. Dodał też, że dwaj z zatrzymanych żołnierzy pochodzą z Krymu, gdzie wciąż żyją ich rodzice. Woronczenko przypuszcza, że może to służyć wywieraniu na nich dodatkowej presji.

Kapitan Ołeh Melnyczuk, dowódca holownika „Jani Kapi” powiedział w rozmowie z prawnikiem, że rosyjski Specnaz użył siły wobec ukraińskich marynarzy w czasie zatrzymania, ale „mocno ich nie bili”. Kpt. Melnyczuk twierdzi, że w momencie ataku stali w miejscu oczekując na pilota. Twierdzi, że ukraińskie okręty nie naruszyły niczyich granic i że jest niewinny. Łącznie zatrzymano 23 Ukraińców (według niektórych źródeł ukraińskich 24; taką liczbę podaje strona rosyjska), którzy wraz z okrętami trafili na Krym. We wtorek rosyjski sąd zdecydował o aresztowaniu 7 z nich na dwa miesiące. Zarzuca się im „bezprawne przekroczenie państwowej granicy Federacji Rosyjskiej”, za co grozi im nawet 6 lat więzienia.

SBU potwierdziło, że wśród zatrzymanych jest dwóch oficerów kontrwywiadu, wykonujących zadania wspierające na rzecz ukraińskiej marynarki wojennej. Jeden z nich miał zostać poważnie ranny.

112.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  To była świadoma prowokacja Poroszenki, bo na wiosnę mają być wybory. Stan wojenny wprowadzono w regionach, gdzie Poroszenko ma niskie poparcie.

  Twierdzenie, że to był planowy rejs jest kłamstwem, bo chęć przepłynięcia pod mostem kerczeńskim trzeba zgłosić rosyjskim służbom z wyprzedzeniem, o czym załogi banderowskich okrętów wiedziały, bo na ich pokładach znaleziono procedury obowiązujące przy przepływaniu pod mostem. Istnieją filmy pokazujące jak staranowano holownik, więc gadanie, że okręty czekały na pilota jest bezczelnym kłamstwem.

 2. Mikolaj Dunczyk
  Mikolaj Dunczyk :

  Tę terytorium uważa się za eksterytorialny. Pretenzje moskwy do suwerenności nad Morzem Azowskim i Cieśniną Kerczeńską jako terytoriami wylącznie rosyjskimi są całkowicie nielegalne. Roszczenia Rosji opierają się wyłącznie na sile zastosowanej wobec słabszych sąsiadów. Nie ulega wątpliwości, że w stosunku do jakiegokolwiek sojusznika NATO Rosja nie pozwoliłaby sobie na to. Kiedy bydlo-putin aneksował Krym, nie ostrzegał nikogo.

  • Gaetano
   Gaetano :

   mykoła, niegramotny ukrze, rozumiem, że chciałbyś tworzyć historię na nowo, ale faktów, niestety nie zakrzyczysz. Kogo tu obchodzi nowa historia w bander-podręcznikach. Półwysep był, jest i będzie rosyjski. Zdewastowany, niedoinwestowany, ale ostatecznie powrócił w wyniku referendum do FR; tak zdecydowali mieszkańcy, gdzie ok.70% ludności to Rosjanie, dalej Tatarzy, dopiero później ukry. Smutne to, ale Stalinowi i żydo-ZSRR zawdzięczacie tą marną egzystencję. Spokojnie, powoli i wschodnia ukradlina się odłączy, nieważne, czy do Rosji, czy nie, może i Zakarpacie. Kto wie, może wszystkie ukradzione ziemie zostaną wrócone?
   Ach, i nie pokładaj takich nadziei w Pakcie. Poza waszymi panami, jankesami i trochę też Niemcami, każdy ma ten stepowy żart w wielkim poważaniu. Woli robić interesy z wielkim i poważnym graczem. A Polski – mimo wielkich starań – do wojny wciągnąć nie zdołacie. Jarzysz ty? Wiem, że to musi boleć. To jak skowyt bezzębnego szakala na pustyni…

   • Mikolaj Dunczyk
    Mikolaj Dunczyk :

    @Gaetano Większość ukraińskich miast założone na 7 wieków wcześniej od Moskwy. I wiesz, jaki był herb księcia Włodzimierza, tego który został ochrzczony na Krymie, jest trójzęb. Nikt nie przyciąga Polski do wojny, broń Boże. I wcale mnie nic nie boli! I nie nazywaj Ukrainy – upadliną, my Polski oliwie nie nazywamy, mamy szacunek, a ty @Huetano nie masz!

   • Mikolaj Dunczyk
    Mikolaj Dunczyk :

    @Gaetano my Polski obrażliwie nie nazywamy, mamy szacunek, a ty @Gaetano nie masz! Historycznie stało się tak, że Krym stał się własnością ukraińską, a na arenie międzynarodowej nikt nie ma prawa zmieniać granic. „ukradzione ziemie”? Ilu raz Polska kroiła ziemie Ruskie (nie rosyjskie)? Lwów, Wolyń założony przez księcia Danyla Halickiego, wywodzącego się z dynastii Rurykowiczów, który nazwał miasto Lwowem na cześć swojego syna Lwa.

    • Gaetano
     Gaetano :

     Aha, a Chrystus też był ukrem i piramidy wybudowali twoi stepowi ziomale. Nawet w takiej wikipedii nie chciało ci się poczytać o historii Krymu albo Lwowa, w przypadku tego ostatniego powinieneś wiedzieć, załgana szmato, że już w IX wieku były tam ślady osadnictwa Lachów. I takie stepowe coś ma jeszcze czelność nazywać siebie Polakiem. Słowackie przysłowie mówi, że ukr kłamie nawet wtedy, kiedy podaje godzinę. Pisałem ci już kiedyś, że będę sobie nazywał ten upadły żart historii jak mi się żywnie podoba, a co do szacunku, to do polskich panów musisz go mieć, kmiocie. Nie wstyd ci, że macie w godle widły? Co tu jeszcze robisz, tchórzu jeden, jazda na front bronić upadłego kraju!

     • Mikolaj Dunczyk
      Mikolaj Dunczyk :

      @Gaetano Oczywiście że Chrystus nie był Ukraińcem, a piramidy budowali egipcianie. O czym ty w ogóle gadasz? A ziemia lwówska najpierw wspomina się w Księstwie Halicko-Włodzimierskim (rozumiem to musi ciebie boleć, chociaż tam i były sobie jakieś ślady Liachów). O mnie nie martw się, wkrótce mogę być na froncie i w granicach schronumy naszą ziemie. I bądz pewny, w moich żyłach płynie Polska krew. A z ciebie taki pan… jesteś kozłem bezrogim. Szanujemy Polskę, ponieważ jesteśmy nauczeni szanować. Dobra, że w Polsce jest parą takich ukrainofobów i wszystcie na tym forum.

     • Gaetano
      Gaetano :

      Dzieci w szkole ci powiedzą, stepowy przygłupie, że to widły, większość Polaków to wie. Nie mam zamiaru wyrzucać „ukradliny z historii” – to historia zadba o to, żeby to coś wyrzucić.
      I zgadza się, właśnie w tą ziemię się schronisz. Żreć polski chleb to potrafisz, bierz lepiej w łapska widły i wio do Donbasu. Przywitaliby cię tam odpowiednio powstańcy, ale takie tchórze jak wy siedzą tylko na polskim wikcie i wyją do swych zwyrodniałych herojów. Ty Polakiem, niezły ubaw, tylko z czarnym podniebieniem, hrywnową dziwką od tymy jesteś, neobanderowski gadzie, więc spieprzaj stąd i nie śmieć na tym forum.

     • Gaetano
      Gaetano :

      Dzieci w szkole ci powiedzą, stepowy przygłupie, że to widły, większość Polaków to wie. Nie mam zamiaru wyrzucać „ukradliny z historii” – to historia zadba o to, żeby to coś wyrzucić.
      I zgadza się, właśnie w tą ziemię się schronisz. Żreć polski chleb to potrafisz, bierz lepiej w łapska widły i wio do Donbasu. Przywitaliby cię tam odpowiednio powstańcy, ale takie tchórze jak wy siedzą tylko na polskim wikcie i wyją do swych zwyrodniałych herojów. Ty Polakiem, niezły ubaw, tylko z czarnym podniebieniem, hrywnową dziwką od tymy jesteś, neobanderowski gadzie, więc spieprzaj stąd i nie śmieć na tym forum.

 3. jwu
  jwu :

  Nie wierzę ruskim,jankesom,Niemcom i naszym politykom.Ale w zestawieniu ze stepowymi ,to ci wymienieni na wstępie są rzetelni i prawdomówni.Z tego powodu, słowa tego Ukraińca wkładam pomiędzy książki i powtarzam sobie to,co mówił mi dziadek o tej nacji:”złapiesz takiego za rękę którą kradł ,a on idzie w zaparte i wmawia ,że to nie jego ręka”.Dlatego wkurza mnie bezrefleksyjne powtarzanie polskojęzycznych dziennikarzy i mediów,tego co usłyszą za rzeką.