Białorusini gotowi na ujednolicenie regulacji celnych

Przewodniczący Państwowego Komitetu Celnego Białorusi, Jurij Sieńko twierdzi, że „szlifowane” są ostatnie szczegóły zasad ujednolicenia uregulowań celnych jego państwa i Rosji.

Sieńsko postawił płaszczyznę polityki celnej za wzór procesu integracyjnego – „Mamy wspólny Kodeks Celny Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego, mamy wspólne taryfy. Wewnątrz Eurazjatyckiego Związku nie ma kontroli, granice zniesione” – cytuje portal rosyjskiej telewizji RBK. Jak podkreślił Sieńko – „Z punktu widzenia integracji i zbliżenia u nas praca wykonana najbardziej efektywnie, pozostaje tylko szlifować detale”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednak gdy dziennikarz RBK zapytał, że Białoruś zamierza stosować środki protekcjonistyczne we wrażliwych sektorach Sieńko odpowiadał już w sposób mniej prointegracyjny – „To kompleksowa praca wszystkich ministerstw i urzędów”. Jak dodał – „Wszystkie kraje stosują jakieś środki protekcjonistyczna, zatem służba celna zawsze szuka rozwiązań – postawić solidną zasłonę przed kontrabandą, naruszeniami prawa podatkowego. Tutaj stosownie odpowiemy”.

Eurazjatycki Związek Gospodarczy, funkcjonuje od 2014 r. Wcześniej Białoruś, Kazachstan i Rosja zawiązały właśnie Związek Celny. Jednak do dziś państwom członkowskim EaZG (są już wśród nich także Armenia i Kirgistan) nie udało się stworzyć wspólnego rynku, ani nawet integralnej strefy wolnego przepływu wszystkich towarów i usług. Obecny stan integracji skrytykował trzy dni temu w wywiadzie dla kazachskiej agencji informacyjnej prezydent Białorusi, Aleksandr Łukaszenko.

Od końca zeszłego roku władze Rosji naciskają na Mińsk by pogłębić integrację w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, od czego uzależniają udzielenie Białorusi ekonomicznego wsparcia w postaci preferencyjnych cen sprzedawanego temu krajowi rosyjskiej ropy i gazuI choć w czerwcu roku bieżącego rosyjski minister gospodarki twierdził, że rządy dwóch państw osiągnęły już porozumienie niemal we wszystkich zagadnieniach związnych z pogłębianiem wzajemnych związków, to jednak po spotkaniu premierów Rosji i Białorusi w tymże miesiącu okazało się, że na szczeblu między rządowym porozumienia nie ma. Kwestie przyszłych relacji Mińska i Moskwy będą więc musiały być rozstrzygnięte, tak jak to było dotychczas, na najwyższym, prezydenckim szczeblu.

rbc.ru/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz