12 stycznia odbył się dziewiczy lot nowo wyprodukowanego rosyjskiego strategicznego bombowca Tu-160M – poinformowała firma Rostiech (Rostec). ​​

Jak poinformowało rosyjskie państwowe konsorcjum Rostiech, 12 stycznia odbył się dziewiczy lot nowo wyprodukowanego rosyjskiego strategicznego bombowca Tu-160M.

Lot odbył się na wysokości 600 metrów i trwał około 30 minut. Załoga pilotów doświadczalnych wykonywała manewry sprawdzające stateczność i sterowność samolotu w powietrzu. Program reprodukcji samolotu Tu-160 w zmodernizowanej wersji Tu-160M ​​został wdrożony decyzją prezydenta Rosji Władimira Putina.

W ramach kontraktu państwowego pomiędzy Ministerstwem Przemysłu i Handlu Rosji a Tupolewem w krótkim czasie dokonano pełnej digitalizacji dokumentacji konstrukcyjnej samolotu Tu-160M.

Minister Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej Denis Manturow podkreślił: „Przywróciliśmy pełny cykl produkcyjny Tu-160, ale już w modyfikacji „M”, wykorzystując zmodernizowane silniki, zmodernizowane systemy sterowania samolotami, systemy nawigacyjne, sterowanie uzbrojeniem. Ważną rolę w przywróceniu produkcji unikalnych samolotów odegrała modernizacja Kazańskiego Zakładu Lotniczego: unowocześniono wyposażenie warsztatów, bazę prób w locie, a największą na świecie instalację spawania wiązką elektronów i wyżarzania próżniowego tytanu oddano do użytku. Dziś widzimy duże perspektywy dla platformy Tu-160: dalszy rozwój pozwoli na zastosowanie jej w nowych rodzajach broni”.

Samolot zachowuje swój wygląd, ale powstaje na zupełnie nowej bazie technologicznej z wykorzystaniem technologii cyfrowych.

„Tu-160 to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów w branży lotniczej. Wdrożenie tego programu wymagało nie tylko odnowienia zakładów produkcyjnych, ale także stworzenia całkowicie nowego środowiska cyfrowego do pracy nad projektem. W przygotowaniu dokumentacji cyfrowej w interesie projektu uczestniczyło szereg biur konstrukcyjnych samolotów. Fundamentalne znaczenie dzisiejszego wydarzenia polega na tym, że nowa maszyna jest całkowicie zbudowana od nowa, od podstaw” – powiedział dyrektor generalny ZAK Jurij Sljusar. “Nowa maszyna, systemy i urządzenia zostały zaktualizowane i zmodernizowane w 80 procentach”.

„W ramach programu zmodernizowano ponad 40 proc. wyposażenia warsztatu w Kazańskich Zakładach Lotniczych, znaczna część zespołu przeszła dodatkowe szkolenia. Dla Tupolewa najważniejsza jest reprodukcja Tu-160  – powiedział Wadim Korolev, Dyrektor Zarządzający Tupolewa.

Kresy.pl/Rostec

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply