W ukraińskich mediach pojawiły się doniesienia o rzekomym uszkodzeniu pięciu rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95MS w bazie Engels-2. Miało tam dojść do ataku ukraińskiego bezzałogowca.

Przypomnijmy, że w nocy z niedzieli na poniedziałek w rosyjskiej bazie Engels-2, położonej około 800 kilometrów od granicy z Ukrainą i gdzie stacjonują bombowce strategiczne, słychać było wybuchy. Według rosyjskiego resortu obrony w wyniku upadku wraku zestrzelonego ukraińskiego drona zginęło trzech żołnierzy.

Faktyczny rozmiar strat, jakie ponieśli wówczas Rosjanie, jest nieznany. Pojawiły się jednak nieoficjalne szacunki i informacje. Ukraińskie media przywołują tu w szczególności wersję ukraińskiego aktywisty i dziennikarza, Wołodymyra Zołkina.

Twierdzi on, że w wyniku ataku na bazę Engels, uszkodzonych zostało pięć bombowców strategicznych Tu-95MS. Podał też, że zginęło 17 Rosjan, a 26 kolejnych zostało rannych, z tego trzech jest w poważnym stanie. Zniszczeniu w wyniku eksplozji miała ulec też wieża kontroli lotów.

Zołkin zaznaczył też, że źródło informacji jest „dość rzetelne”, ale przyznał, że nie ma żadnych zdjęć satelitarnych, które mogłyby zweryfikować te doniesienia.

Pomimo tego, w ukraińskich mediach pojawiły się artykuły, powołujące się na Żołkina, w których podano, że w bazie Engels uszkodzonych zostało pięć rosyjskich bombowców strategicznych.

Ukraiński serwis „Defense Express” publikuje inne zdjęcia, gorszej jakości. Według analizy, można na ich podstawie domniemywać, że w czasie, gdy doszło do ataku, na lotnisku znajdowało się prawdopodobnie kilkanaście bombowców strategicznych, w stosunkowo blisko siebie, które szykowały się do startu. Tym samym, uznaje za prawdopodobne, że mogło dojść do uszkodzenia pięciu samolotów.

Dodajmy, że część komentujących te doniesienia komentatorów wojskowych podchodzi do nich z rezerwą.

 

Przypomnijmy, że 5 grudnia br. także doszło do ataku na lotnisko wojskowe w mieście Engels. Uszkodzono wówczas dwa bombowce strategiczne Tu-95.

defence-ua.com / ukranews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply