Czeski rząd zdecydował, że rozpoczyna negocjacje z USA w sprawie zakupu myśliwców F-35 oraz, że kupi szwedzkie wozy bojowe piechoty CV90 bezpośrednio od producenta.

W środę rząd Republiki Czeskiej podjął decyzję o rozpoczęciu negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie pozyskania myśliwców F-35.

Czeska minister obrony, Jana Černochová oświadczyła, że decyzja została podjęta w oparciu o rekomendacje wojska. Amerykańskie samoloty zastąpią używane obecnie przez Czechów szwedzkie myśliwce Saab Gripen, leasingowane do 2027 roku.

Ponadto, czeski rząd wyraził zgodę na anulowanie wartego 50 mld koron przetargu na zakup bojowych wozów piechoty. Zamiast tego, Czesi zwrócą się bezpośrednio do BAE Systems, szwedzkiego producenta wozów bojowych CV-90, z zamiarem nabycia tych pojazdów opancerzonych. Dodajmy, że Czechy już wcześniej rozważały CV-90 w gronie potencjalnych kandydatów.

Černochová powiedziała, że przetarg anulowano w oparciu o opinie ekspertów w zakresie prawa. Nowe pojazdy mają zastąpić stare wozy bojowe, pochodzące jeszcze z czasów radzieckich.

Według dostępnych informacji, Czechy chcą zakupić 24 myśliwce F-35 oraz 210 wozów bojowych piechoty CV90, najpewniej w najnowszej wersji Mk IV. Dodajmy, że wcześniej na zakup tych pojazdów, w liczbie 152 sztuk, zdecydowała się Słowacja, która przeznaczyła na zakup wozów blisko 1,7 mld euro.

Wiemy, czego chcemy. Zawsze to wiedzieliśmy. W oparciu o dzisiejszą decyzję rządu Czechy rozpoczynają negocjacje w sprawie nabycia szwedzkich wozów bojowych CV90 oraz amerykańskiego wielozadaniowego samolotu odrzutowego F-35 Lightning II” – poinformowały czeskie siły zbrojne na swoim profilu na Twitterze.

CV90 Mk IV reprezentuje piątą generację gąsienicowego opancerzonego BWP CV90. Nowa wieża ma konstrukcję modułową, z możliwością uzbrojenia w działa główne kal. 30/40, 35/50 i 120 mm oraz zasobniki uzbrojenia dla zintegrowanych przeciwpancernych pocisków kierowanych i karabinów maszynowych. To także pierwszy zachodni wóz bojowy piechoty z kwalifikowanym systemem aktywnej ochrony. Posiada nowy silnik Scania o mocy do 1000 koni mechanicznych oraz najnowszą, zmodernizowaną, wytrzymałą skrzynię biegów X300. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu została zwiększona z 35 ton do 37 ton, co oznacza dodatkowe 2 tony ładowności, bez spadku mobilności pojazdu. Użytkownikami pojazdów CV90 są już: Szwecja, Norwegia, Finlandia, Szwajcaria, Holandia, Dania i Estonia.

Przypomnijmy, że z końcem czerwca br. Szwecja złożyła Czechom propozycję ws. myśliwców Gripen. Szwedzki ambasador zaproponował, by Czesi sobie zatrzymali za darmo wyleasingowane od Szwecji myśliwce Saab Gripen C/D, jeśli zdecydują się kupić nowe Gripeny dla swoich sił powietrznych. Zwracano przy tym uwagę, że Czechy wybiorą najpewniej i tak amerykańskie F-35.

radio.cz / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply