Sąd Konstytucyjny Czech odrzucił skargę zakonu krzyżackiego, który domagał się od państwa zwrotu średniowiecznego zamku w Bouzovie na Morawach. – podała agencja ČTK.

Krzyżacy nabyli zamek w XVII wieku. Na początku II wojny światowej skonfiskowali go Niemcy, po wojnie przejęło go państwo. Zakon w 2014 roku podjął starania o odzyskanie budowli, lecz państwowa instytucja, do którego należał zamek, odmówił zwrotu. Krzyżacy skierowali sprawę na drogę sądową lecz sądy dwóch instancji przyznały rację państwu. W lipcu zakon poskarżył się do Sądu Konstytucyjnego, który w połowie września podtrzymał w mocy wcześniejsze decyzje.

Jak stwierdziły sądy, zakon utracił prawo własności do zamku przed lutym 1948 roku, czyli w okresie, który nie jest objęty ustawą o zwrocie mienia kościelnego.

Rzecznik prasowy Krzyżaków Mikoláš Černý zapowiedział, że zakon będzie kontynuował starania o zwrot nieruchomości, dopóki wszystkie możliwości nie zostaną wyczerpane. Nie wykluczył złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Jak pisze ČTK, czeska prowincja zakonu krzyżackiego (wł. Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie) domaga się też zwrotu innych nieruchomości na północy Moraw i na Śląsku.

Zamek w Bouzov jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów zabytków na Morawach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Zakon Krzyżacki dziś

Kresy.pl / aktualne.cz
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz