Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tę niedzielę, do Sejmu dostałyby się cztery ugrupowania: PiS, Koalicja Obywatelska, PSL i SLD. – wynika z najnowszego sondażu CBOS. W porównaniu z sierpniowym sondażem znaczny wzrost poparcia zanotowała Koalicja Obywatelska, sporo stracił natomiast blok lewicowy.

Prawo i Sprawiedliwość w sondażu CBOS może liczyć na 46,4 proc. poparcia. Odsetek chętnych do głosowania na partię rządzącą niemal nie zmienił się od sierpnia (-0,2 pkt. proc.). Dwukrotnie mniej badanych zadeklarowało poparcie dla Koalicji Obywatelskiej (23,2 proc.). Największe ugrupowanie opozycyjne zyskało jednak w porównaniu z sondażem z sierpnia 4,4 pkt. proc.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Na trzecie miejsce wskoczyło Polskie Stronnictwo Ludowe („PSL-Koalicja Polska”) na które chciało głosować 7,7 proc. ankietowanych. To o 2,1 pkt. proc. więcej niż przed miesiącem. Stracił za to Komitet Wyborczy SLD („Lewica”, czyli sojusz SLD, Wiosny i Lewicy Razem), któremu poparcie spadło z 8,8 proc. do 5,2 proc.

Do Sejmu nie dostałaby się Konfederacja Wolność i Niepodległość, dla której poparcie w sondażu wyniosło 3,1 proc. Wolnościowo-narodowa koalicja zyskała w stosunku do poprzedniego miesiąca 1,2 pkt. procentowe.

Chęć wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało aż 72 proc. ankietowanych.

Sondaż został przeprowadzony metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 12-19. września br. Badana próba liczyła 990 dorosłych mieszkańców Polski.

Socjolog Marcin Palade zwrócił na Twitterze uwagę, że wynik SLD w sondażu CBOS znacząco różni się od wyników tego ugrupowania w badaniach innych pracowni sondażowych i według niego „jest wzięty z sufitu”. Palade dodał, że „CBOS jest utrzymywany z pieniędzy podatników”.

CZYTAJ TAKŻE: W sondażu Kantar PSL wypada z Sejmu, wchodzi Konfederacja

Kresy.pl / dorzeczy.pl / twitter.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz