Ukraina: w Łucku spłonął dawny klasztor trynitarzy [+VIDEO]

W nocy w Łucku na Wołyniu doszło do pożaru szpitala wojskowego, dawniej klasztoru oo. trynitarzy. Całkowicie spłonął dach i część najwyższego piętra zabytkowej budowli.

Jak podał portal Wołynśki Nowyny, straż pożarna otrzymała zawiadomienie o pożarze w piątek o godzinie 2:25. Pierwszy zastęp strażaków przybył na miejsce pożaru 11 minut po zgłoszeniu. Po przybyciu stwierdzono, że płonie dach budynku. Na miejsce wysłano dodatkowe zastępy straży pożarnej – w sumie 12.

Ze szpitala ewakuowano pacjentów i personel, w sumie 91 osób. Chorych przeniesiono do miejskiej kliniki.

Żywioł udało się ugasić o godzinie 5. nad ranem. Według Wołyńskich Nowyn całkowicie spłonął dach dawnego klasztoru oraz częściowo najwyższa kondygnacja. Żywioł objął powierzchnię 500 metrów kwadratowych. Trwa rozbieranie konstrukcji i ustalanie przyczyn pożaru. Najbardziej prawdopodobne wersje według ekspertów to zaprószenie ognia przez palaczy tytoniu bądź robotników podczas prac remontowych oraz zwarcie w instalacji elektrycznej.

Szpital znajduje się w gestii ukraińskiego ministerstwa obrony. Na Ukrainie jest zabytkiem o znaczeniu narodowym.

Klasztor trynitarzy w Łucku został ufundowany około 1720 roku przez skarbnika bracławskiego Pawła Majkowskiego. Uważa się, że jego architektem był Kacper Bażanka – autor dekoracji szczytu kościoła katedralnego na Wawelu w Krakowie. W klasztorze znajdowały się freski Józefa Prechtla z końca XVIII wieku, które później zostały zamalowane. W 1845 roku klasztor został zlikwidowany. Budynek był wykorzystywany m.in. jako więzienie i sąd okręgowy. W XIX wieku rozebrano należący do klasztoru kościół.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w marcu 2018 roku spłonął budynek dawnego słynnego jezuickiego kompleksu szkolnego w Chyrowie w obwodzie lwowskim.

Kresy.pl / volynnews.com / hroniky.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz