O godzinie 6:20 w niedzielę ukraińscy strażacy zakończyli gaszenie pożaru budynku dawnego jezuickiego kompleksu szkolnego w Chyrowie w obwodzie lwowskim. – poinformował portal zaxid.net.

Według lakonicznego komunikatu Państwowej Służby Ukrainy ds. Nadzwyczajnych pożar w kompleksie, w którym obecnie mieści się hotel, wybuchł w sobotę o godzinie 14. Ogień objął powierzchnię 3 tys. 300 metrów kwadratowych i udało się go ugasić dopiero o godz. 6:20 w niedzielę. W akcji gaśniczej wzięło udział łącznie 28 jednostek straży pożarnej i 109 strażaków. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał.

Nie są znane jeszcze przyczyny pożaru, jednak ukraińska policja wszczęła śledztwo w sprawie umyślnego zniszczenia lub uszkodzenia mienia.

Państwowa Służba Ukrainy ds. Nadzwyczajnych zamieściła na YouTube film pokazujący skalę zniszczeń tego obiektu. Wypowiadający się w nim strażak powiedział, że straż pożarna otrzymała pierwszą informację o pożarze o godzinie 13:57. Początkowo informowano o tym, że palą się pomieszczenia gospodarcze w Chyrowie. Na miejsce skierowano zastęp straży pożarnej, który po przybyciu stwierdził, że pali się wielki kompleks hotelowy. Pożar rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Po przyjeździe pierwszych zastępów część dachu była już zajęta ogniem. W ciągu 20-30 minut żywioł objął cały dach. W związku z tym o godzinie 14:06 do gaszenia pożaru skierowano kolejne jednostki straży. W akcji gaśniczej wzięły udział jednostki nie tylko z rejonu starosamborskiego, w którym leży Chyrów, ale także ze Lwowa, Drohobycza, Truskawca, Borysławia i Gródka Jagiellońskiego.

Jak podawano jeszcze w sobotę, najmniej miał ucierpieć kościół przylegający do zakładu, służący obecnie prawosławnym – według zaxid.net spłonęła jedynie jego kopuła.

Jezuici zbudowali placówkę w Chyrowie zwaną oficjalnie Zakładem Naukowo-Wychowawczym pod koniec XIX wieku. Mieściła się w niej szkoła podstawowa, gimnazjum oraz internat (konwikt). Był to jeden z największych i najlepszych tego typu zakładów wychowawczych na ziemiach polskich. Szkoła miała 327 pomieszczeń, a łączna długość korytarzy wynosiła 2 kilometry. Placówka dysponowała bogatą biblioteką liczącą 30 tys. tomów, w tym inkunabuły i starodruki. W niektórych latach liczba uczniów kształcących się w zakładzie sięgała 600. W chyrowskiej szkole uczyli się m.in. Eugeniusz Kwiatkowski, Kazimierz Wierzyński, Ksawery Pruszyński, bł. Jan Beyzym i wielu innych przyszłych wybitnych przedstawicieli nauki, sztuki i polityki.

Po II wojnie światowej budynki kompleksu w Chyrowie służyły Armii Czerwonej, a następnie ukraińskiej armii za koszary. Jak pisze zaxid.net, ostatnio budowla została częściowo odnowiona i mieścił się w niej hotel „Layar Palace”.

Kresy.pl / zaxid.net / dsns.gov.ua

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Nie są znane przyczyny pożaru ??? Jak nie są znane ? Przecież wiadomo ,że to trzecia siła podpaliła.Za parę dni poznamy wyniki śledztwa przeprowadzonego przez SBU.

  2. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Podobny przypadek mial miejsce w Kamieńcu Podolskim . 23 maja 2009r ukraincy podpalili
    kompleks budynków sióstr dominkanek.Miał tam powstać Dom Polski-nie powstał. Ukraincy mówili ,że “Polacy w Kamiencu za wysoko podniesli głowe i trzeba ograniczyc ich zapędy”Miejscowa SBU groziła polskiemu księdzu Alojzemu Kossobudzkiemu ,starającemu zainteresowac tym media ,”żeby nie wtykał nosa gdzie nie trzeba.”jego samego ukrainofilska kuria przeniosła pod Żytomierz. Cytaty pochodzą z ksiązki Marka Koprowskiego – “Śmierć za Sienkiewicza-przesladowania Polaków na Podolu 1918-1991” wyd.Replika 2015.
    Artykuł nie pisze obszernie o dewastacji obiektu i jego zbiorów przez sowietów w 39r. Zbiór ksiąg i eksponatów wywieziono koleja do Drochobycza , reszte spalono, zniszczono i rozkradziono .Obiekt ufundowany przez Stefana Batorego był najlepszą uczelnią jezucką w Polsce i Europie.Miał ogromna bibliotekę , zbiory przyrodnicze , pracownie chemiczną,drukarnie,327 sal,lecznice,,łazienki z wannami, saune, opodal 9 boisk sportowych,sala gimnastyczna,4 korty tenisowe,7 kręgielni, plywalnie, 4 stawy rybne,ogrody i parki. Obiekt mial wodociag i elektrownie. Uczelnia miala bogato wyposażone pracownie-fizyczną,geograficzną, chemiczną,zajęć praktycznych,humanistyczna, muzeum przyrodnicze,sale rysunkową,zbiór etnograficzny, filatelistyczny, numizmatyczny,teatr,sale muzyczną, obserwatorium astronomiczne. Do upadku ZSRRobiekt mieścił sowieckie koszary,które potem przejeli ukraincy.
    Dodać należy ,że pierwszym rektorem był Piotr Skarga .