Sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził w piątek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Podkreślił, że nowa transza pomocy w wysokości 775 milionów dolarów obejmuje dodatkowe uzbrojenie, amunicję i innego rodzaju sprzęt z zapasów Departamentu Obrony USA.

Blinken napisał w piątkowym oświadczeniu, że wojsko ukraińskie skutecznie wykorzystało wcześniejsze wsparcie. Jego zdaniem prezydent USA Joe Biden „pokazał jasno”, że Stany Zjednoczone będą nadal „wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne”.

„W trwającej już prawie sześć miesięcy niesprowokowanej i brutalnej wojnie Rosji z Ukrainą na pełną skalę siły zbrojne prezydenta Putina kontynuują ofensywę, zadając poważne straty ludności cywilnej i powodując masowe zniszczenia infrastruktury cywilnej” – napisał Blinken.

Blinken przekazał, że w ramach kolejnej transzy pomocy wojskowej w wysokości 775 mln dolarów Ukraina otrzyma „dodatkową broń, amunicję i sprzęt z zasobów Departamentu Obrony USA”.

Sekretarz stanu USA przypomniał, że „od początku tej administracji” łączna kwota amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy wyniosła 10,6 mld dolarów.

„Odwaga i siła ukraińskiego wojska i jego mieszkańców są niezwykłe, a Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać Ukrainie dodatkowe systemy i zdolności, aby przynieść maksymalne korzyści na polu bitwy i wzmocnić pozycję Ukrainy przy stole negocjacyjnym” – zadeklarował Blinken.

Jak informowaliśmy, amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) USA poinformowała na początku sierpnia, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 4,5 mld dolarów wsparcia budżetowego. Finansowanie, koordynowane z Departamentem Skarbu USA za pośrednictwem Banku Światowego, trafi do rządu Ukrainy w transzach, poczynając od 3 mld dolarów w sierpniu.

Zobacz także: Putin oskarża USA o wykorzystywanie Ukraińców jako „mięsa armatniego”

state.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz