Stany Zjednoczone dostarczą rządowi Ukrainy dodatkowe 4,5 miliarda dolarów pomocy finansowej. Wcześniej Ukraina otrzymała od USA 4 mld dolarów takiej pomocy, nie licząc pomocy wojskowej – informuje agencja Reutera.

Jak podała w poniedziałek amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) USA przekażą Ukrainie dodatkowe 4,5 mld dolarów wsparcia budżetowego. Finansowanie, koordynowane z Departamentem Skarbu USA za pośrednictwem Banku Światowego, trafi do rządu Ukrainy w transzach, poczynając od 3 mld dolarów w sierpniu.

Wcześniej Ukraina otrzymała w ramach tej pomocy 1,3 mld dolarów w czerwcu i 1,7 mld dolarów w lipcu.

Pieniądze z USA mają pomóc ukraińskiemu rządowi w utrzymaniu podstawowych funkcji, w tym pomocy społecznej i finansowej biedniejącemu społeczeństwu, dzieciom niepełnosprawnym i milionom osób wewnętrznie przesiedlonych.

USAID poinformowało, że wsparcie budżetowe USA umożliwiło ukraińskiemu rządowi utrzymanie dostaw gazu i elektryczności do szpitali, szkół i innej krytycznej infrastruktury oraz dostarczanie pilnie potrzebnych dostaw pomocy humanitarnej dla obywateli. Fundusze te pozwalają także wypłacać pensje pracownikom ukraińskiej budżetówki.

USAID twierdzi, że Bank Światowy wprowadził solidne zabezpieczenia, które mają zapewnić, że fundusze zostaną skierowane tam, gdzie mają trafić. Mowa o finansowanych przez USAID zewnętrznych organach nadzorczych osadzonych w strukturach ukraińskiej administracji.

Ukraińskie władze szacują, że Ukraina boryka się z deficytem fiskalnym w wysokości 5 miliardów dolarów miesięcznie wywołanym kosztami wojny i malejącymi wpływami z podatków. Jest to 2,5% przedwojennego produktu krajowego brutto. Ekonomiści twierdzą, że zwiększy to roczny deficyt Ukrainy do 25% PKB, w porównaniu z 3,5% przed wojną.

Bank Światowy szacuje, że do końca 2023 roku 55% Ukraińców będzie żyło w ubóstwie, w porównaniu z 2,5% przed wybuchem wojny.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply