Ambasadorowie Grupy G7 i Turcji przybyli do Odessy, aby zaświadczyć o znaczeniu realizacji porozumienia o wznowieniu ukraińskiego eksportu żywności.

Jak poinformował w piątek portal Ukrinform, ambasadorowie Grupy G7 i Turcji  przybyli do Odessy, aby zaświadczyć o znaczeniu realizacji porozumienia o wznowieniu ukraińskiego eksportu żywności.

Poinformowała o tym na Twitterze brytyjska ambasador na Ukrainie Melinda Simmons.

Czytaj także: Ardanowski: Są sygnały, że ukraińskie zboże z Ukrainy pozostaje w Polsce, niszczy polski rynek zboża

„Jestem teraz z moimi kolegami ambasadorami G7 i Turcji w Odessie, aby zaświadczyć o znaczeniu umowy dla wznowienia eksportu ukraińskiej żywności, zawartej za pośrednictwem ONZ. Rosja musi przestrzegać tej umowy” – napisała.

Przypomnijmy, że Rosjanie zgodzili się odblokować morski eksport zboża z Ukrainy. Parlamentarzysta Rustem Umerow poinformował, że strona ukraińska osiągnęła z Rosją porozumienie w sprawie morskiego eksportu zboża. “Eksport będzie przechodził przez trzy porty: Odessę, Jużnyj i Czarnomorsk, ale w przyszłości mamy nadzieję, że uda nam się go rozszerzyć. Wszystkie zalecenia sił morskich, sił zbrojnych muszą być przestrzegane. Są bezpieczne korytarze, szlaki, które opracowaliśmy wspólnie z wojskiem i wszystkie statki cywilne będą nimi przechodzić. Będziemy sprzedawać zboże każdemu. I wszystkie statki, które mogą swobodnie trzymać się tych rekomendacji, mogą wpływać do nas” – słowa Umerowa zacytował portal Korrespondent.net.

Odblokowanie eksportu miało kluczowe znaczenie dla wielu afrykańskich państw, szczególnie Egiptu, nie mogą samodzielnie wyżywić swoich mieszkańców.

Zobacz też: Media: Egipt po wizycie Ławrowa anulował kontrakty na zboże z Ukrainy

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply