Połowa złota i rezerw walutowych Banku Rosji została zamrożona z powodu sankcji, powiedział minister finansów Anton Siluanov w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Rossija 1.

„To około połowa tych rezerw, które mieliśmy. Łączna suma rezerw wynosi około 640 miliardów dolarów. Obecnie nie możemy wykorzystać około 300 miliardów dolarów z tych rezerw” – powiedział.

Minister dodał, że część rosyjskich rezerw walutowych jest w walucie chińskiej. Jednak kraje zachodnie wywierają teraz presję na Chiny.

„Oczywiście jest presja, aby ograniczyć dostęp do tych rezerw, które mamy w juanach. Myślę, że nasze partnerstwo z Chinami pozwoli nam nie tylko na utrzymanie dotychczasowej współpracy, ale także na jej pomnożenie w warunkach, w których rynki zachodnie są zamknięte” – powiedział Siluanov.

Minister powtórzył, że długi krajów nieprzyjaznych Rosji będą spłacane w rublach.

Kijów negocjuje z krajami UE, aby aresztowane 415 miliardów dolarów rosyjskich rezerw zostało wykorzystane do zrekompensowania szkód wyrządzonych Ukrainie – przekazał wiceminister ds. gospodarki Ukrainy Denis Kudin.

„W rzeczywistości ta kwota praktycznie wystarczyłaby na pokrycie bezpośrednich jednorazowych strat Ukrainy. Spodziewamy się, że w niedalekiej przyszłości, wraz z rządami krajów partnerskich, znajdziemy mechanizm prawny, za pomocą którego te pieniądze zostaną wydane na dalszą odbudowę ukraińskiej gospodarki” – powiedział na antenie Ukrainy 24.

Szkody wyrządzone przez armię rosyjską infrastrukturze Ukrainy wynoszą co najmniej 120 miliardów dolarów lub prawie 3,6 biliona hrywien – przekazał Kudin.

Unia Europejska, Stany Zjednoczone i inne kraje już wcześniej nałożyły sankcje na Bank Centralny Rosji, które zamrażają rezerwy międzynarodowe. Według szacunków Kommiersanta do końca zeszłego tygodnia pozostało do dyspozycji nie więcej niż 150-200 miliardów dolarów z 643 miliardów dolarów rezerw międzynarodowych Federacji Rosyjskiej – są to aktywa w chińskim juanie i złocie.

Jak informowaliśmy, na Ukrainie uruchomiono projekt „Rosja zapłaci”, który gromadzi dane o obiektach zniszczonych przez Rosjan. Dane mają być wykorzystane w międzynarodowych sądach w celu uzyskania odszkodowania od Rosji.

Prezydent Wołodymyr Zełenski obiecał odbudowanie wszystkich ukraińskich miast i wsi zniszczonych przez wojnę. Podpisał też ustawę określającą tryb nacjonalizacji majątku na Ukrainie należącego do Rosji lub jej państwowych spółek.

Kresy.pl / tass.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply