Kijów negocjuje z krajami UE, aby aresztowane 415 miliardów dolarów rosyjskich rezerw zostało wykorzystane do zrekompensowania szkód wyrządzonych Ukrainie – przekazał wiceminister ds. gospodarki Denis Kudin.

Kudin przypomniał, że zachodnie rządy już aresztowały rezerwy złota i walut obcych Banku Rosji o wartości 415 mld dolarów.

„W rzeczywistości ta kwota praktycznie wystarczyłaby na pokrycie bezpośrednich jednorazowych strat Ukrainy. Spodziewamy się, że w niedalekiej przyszłości, wraz z rządami krajów partnerskich, znajdziemy mechanizm prawny, za pomocą którego te pieniądze zostaną wydane na dalszą odbudowę ukraińskiej gospodarki” – powiedział na antenie Ukrainy 24.

Szkody wyrządzone przez armię rosyjską infrastrukturze Ukrainy wynoszą co najmniej 120 miliardów dolarów lub prawie 3,6 biliona hrywien – przekazał Kudin.

Unia Europejska, Stany Zjednoczone i inne kraje już wcześniej nałożyły sankcje na Bank Centralny Rosji, które zamrażają rezerwy międzynarodowe. Według szacunków Kommiersanta do końca zeszłego tygodnia pozostało do dyspozycji nie więcej niż 150-200 miliardów dolarów z 643 miliardów dolarów rezerw międzynarodowych Federacji Rosyjskiej – są to aktywa w chińskim juanie i złocie.

Jak informowaliśmy, na Ukrainie uruchomiono projekt „Rosja zapłaci”, który gromadzi dane o obiektach zniszczonych przez Rosjan. Dane mają być wykorzystane w międzynarodowych sądach w celu uzyskania odszkodowania od Rosji.

Prezydent Wołodymyr Zełenski obiecał odbudowanie wszystkich ukraińskich miast i wsi zniszczonych przez wojnę. Podpisał też ustawę określającą tryb nacjonalizacji majątku na Ukrainie należącego do Rosji lub jej państwowych spółek.

CZYTAJ TAKŻE: Szefowa wywiadu USA: sankcje nie zatrzymają Putina

Kresy.pl / epravda.com.ua / kommersant.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply