30 proc. obwodu lwowskiego bez prądu z powodu ataków rakietowych

Rosyjskie ataki rakietowe na obiekty infrastruktury energetycznej w obwodzie lwowskim miały poważne konsekwencje. Według miejscowych władz, zniszczono cztery podstacje energetyczne, a 30 proc. obwodu lwowskiego zostało pozbawione prądu.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, Maksym Kozyćkyj (Kozycki) powiedział, że przeprowadzony tego dnia przez Rosjan atak rakietowy na cele w obwodzie lwowskim miał poważne konsekwencje.

– Wczoraj w kierunku obwodu lwowskiego wystrzelono 15 rakiet, 7 z nich zostało zestrzelonych. Również dzisiaj wystrzelono dziesiątki rakiet, trzy trafieniapowiedział szef władz obwodowych. Dodał, że ranna została jedna osoba – mężczyzna, który trafił do szpitala z umiarkowanymi obrażeniami.

Kozyćkyj zwrócił uwagę, że uderzenie rakietowe zostało przeprowadzone w trybie kombinacyjnym, wcześniej z samolotów wojskowych, pociskami Ch-101, a także z Morza Czarnego. Jego zdaniem, być może użyto pocisków systemu Iskander.

Jak podano, główne uderzenie przeprowadzono w infrastrukturę energetyczną. W efekcie, 30 proc. obwodu lwowskiego zostało pozbawione prądu.

Trafione zostały cztery podstacje „Ukrenergo”. Dwie z nich zostały trafione wczoraj, a dziś ponownie doznały trafień. Nic z nich nie zostało – powiedział Kozyćkyj. Zaznaczył, że te cztery podstacje odfrywały bardzo ważną rolę nie tylko w dostawach energii elektrycznej w regionie, ale także za granicę – powiedział szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

Mer Lwowa, Andrij Sadowy powiedział, że naprawa podstacji zajmie kilka miesięcy. Wiadomo też, że również część miasta jest pozbawiona prądu. Zaapelowano też do mieszkańców o zgromadzenie zapasów wody.

Przypomnijmy, że w poniedziałek siły rosyjskie przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na ponad ukraińskich 20 miast, w tym na centrum Kijowa. Informowano o atakach na Zaporoże, cele w obwodach lwowskim i winnickim, a także o wybuchach m.in. w Odessie i Krzywym Rogu.

Ukraiński sztab podał, że wystrzelono 84 pociski manewrujące i 24 drony, w tym 13 irańskich maszyn typu Shahed-136. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 43 pociski i 13 dronów. Według strony ukraińskiej poniedziałkowy intensywny ostrzał kraju przez Rosjan uszkodził kilkadziesiąt obiektów infrastruktury krytycznej.

Czytaj także: Biden obiecał Ukrainie broń przeciwpowietrzną

Także we wtorek alarm rakietowy ogłoszono we wszystkich obwodach Ukrainy, poza sześcioma regionami na zachodzie kraju. W obwodzie kijowskim i odeskim uruchomiono systemy obrony powietrznej.

Jak ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), przy topniejących zapasach precyzyjnych pocisków Rosja nie będzie w stanie utrzymać takiego nasilenia ostrzałów przez długi czas. ISW zwraca uwagę w poniedziałkowym raporcie, że rosyjscy „blogerzy wojskowi” wyrażali zadowolenie z ostrzałów ukraińskich miast, a wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dimitrij Miedwiediew zapowiedział kolejne ataki.

Czytaj także: Stoltenberg: NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz