Ponad jedna trzecia Niemców jest zdania, że USA stanowią większe zagrożenie dla demokracji w RFN niż Chiny i Rosja – pokazują wyniki opublikowanego w środę sondażu przeprowadzonego przez instytut badania rynku Latana. Z kolei ponad połowa niemieckich respondentów ocenia, że wpływ Stanów Zjednoczonych na stan demokracji na świecie jest negatywny.

Zdaniem 36 proc. niemieckich respondentów, działania USA stanowią zagrożenie dla demokracji w ich kraju.  33 proc. Niemców przypisuje taki efekt chińskiej polityce. W opinii  29 proc. ankietowanych zagrożenie tego typu występuje ze strony Rosji – informuje „Spiegel”.

W opinii 51 proc., wpływ Stanów Zjednoczonych na stan demokracji na świecie jest negatywny. Zdaniem 32 proc. ma on pozytywny wpływ.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Merkel: Niemcy potrzebują dobrych stosunków z Rosją

Mimo to Niemcy darzą sympatią nowego prezydenta USA Joe Bidena.

„Spiegel” zwraca uwagę, że pozytywne postrzeganie Stanów Zjednoczonych wśród Niemców wzrosło w porównaniu do wiosny 2020 roku o 20 punktów procentowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Wicekanclerz Niemiec: Nord Stream 2 zostanie dokończony

Instytut badań rynku Latana co roku od 2018 r. bada ponad 50 000 osób w 53 krajach (1009 respondentów w Niemczech) w kontekście ich politycznych sympatii.

Zobacz także: Zieloni na czele sondaży w Niemczech

spiegel.de / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz