Ponad jedna trzecia Niemców jest zdania, że USA stanowią większe zagrożenie dla demokracji w RFN niż Chiny i Rosja – pokazują wyniki opublikowanego w środę sondażu przeprowadzonego przez instytut badania rynku Latana. Z kolei ponad połowa niemieckich respondentów ocenia, że wpływ Stanów Zjednoczonych na stan demokracji na świecie jest negatywny.

Zdaniem 36 proc. niemieckich respondentów, działania USA stanowią zagrożenie dla demokracji w ich kraju.  33 proc. Niemców przypisuje taki efekt chińskiej polityce. W opinii  29 proc. ankietowanych zagrożenie tego typu występuje ze strony Rosji – informuje “Spiegel”.

W opinii 51 proc., wpływ Stanów Zjednoczonych na stan demokracji na świecie jest negatywny. Zdaniem 32 proc. ma on pozytywny wpływ.

Zobacz także: Merkel: Niemcy potrzebują dobrych stosunków z Rosją

Mimo to Niemcy darzą sympatią nowego prezydenta USA Joe Bidena.

“Spiegel” zwraca uwagę, że pozytywne postrzeganie Stanów Zjednoczonych wśród Niemców wzrosło w porównaniu do wiosny 2020 roku o 20 punktów procentowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Wicekanclerz Niemiec: Nord Stream 2 zostanie dokończony

Instytut badań rynku Latana co roku od 2018 r. bada ponad 50 000 osób w 53 krajach (1009 respondentów w Niemczech) w kontekście ich politycznych sympatii.

Zobacz także: Zieloni na czele sondaży w Niemczech

spiegel.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply