Niemcy potrzebują dobrych stosunków z Rosją, ale nie można przymykać oczu na kontrowersyjne punkty – przekonywała w środę w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel – poinformował Teller Report.

Jak poinformował portal Teller Report, kanclerz Niemiec Angela Merkel przekonywała w środę w Bundestagu, że Niemcy potrzebują dobrych stosunków z Rosją. Zapowiedziała jednak, że nie będzie przymykała oczu na kontrowersyjne punkty.

„Z jednej strony trzeba zobaczyć, że istnieje chęć dobrych stosunków strategicznych z Rosją, zawsze to mówiłam, ale nie wolno nam przymykać oczu na rzeczywistość” – stwierdziła, odpowiadając na pytania prawodawców.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1741.62 PLN    (7.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Merkel wymieniła przypadek rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i morderstwo Kleinera Tiergartena jako przykłady „kontrowersyjnych punktów”. „Poza tym na Ukrainie postępy w procesie mińskim są niewielkie” – dodała kanclerz.

Według Merkel nie ma potrzeby „nowego początku” w stosunkach z Rosją. Wcześniej informowaliśmy, że rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow na spotkaniu z delegacją niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec zwrócił uwagę, że stosunki między Moskwą a Berlinem wymagają ponownego przemyślenia i zresetowania.

Przedstawiciele Alternatywy dla Niemiec spotkali się w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Minister rozmawiał między innymi ze współprzewodniczącym niemieckiej partii Tino Chrupallą. Podczas swojej wizyty, uznanej przez Rosję za „bardzo ważną”, delegacja parlamentarzystów AfD wyraziła ostrą krytykę atmosfery politycznej w Niemczech.

Tino Chrupalla, powiedział Ławrowowi, że AfD, mimo że jest największą partią opozycyjną jest „dyskredytowana, a czasem zniesławiana”.

Chrupalla skrytykował również unijne sankcje nałożone na Rosję za sprawę Nawalnego, mówiąc, że jego partia jest zaniepokojona stanem stosunków niemiecko-rosyjskich.

Zaniepokojenie stosunkami wyraził również Ławrow, który powiedział, że „między Berlinem a Moskwą narosło wiele problemów i są one coraz liczniejsze”.

Ławrow wyraził również zdziwienie kontrowersjami wokół wizyty AfD skoro wcześniej przedstawiciele rosyjskiej opozycji zostali przyjęci w Niemczech przez ważnych polityków. Powiedział, że Rosja „pozostaje w kontakcie ze wszystkimi ważnymi siłami politycznymi w Niemczech, zwłaszcza z AfD, która jest największą siłą opozycyjną w parlamencie”. Szef rosyjskiej dyplomacji chwalił partię za wkład, jaki wnosi w stosunki dwustronne, mówiąc, że relacje potrzebują „przeglądu i być może wznowienia”.

Chrupalla, któremu towarzyszył ekspert partii do spraw zagranicznych Armin-Paul Hampel, wezwał również do dokończenia rosyjsko-niemieckiego projektu gazociągu Nord Stream 2.

Kresy.pl/Teller Report

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz