Ambasada Ukrainy chwali Biedronkę za gazetki i ulotki po ukraińsku [+FOTO]

Portugalska sieć sklepów Biedronka, bardzo popularna wśród imigrantów z Ukrainy, zaczyna wprowadzać ulotki i gazetki w języku ukraińskim. Inicjatywę sieci chwali Ambasada Ukrainy w Polsce.

Liczni imigranci z Ukrainy, według informacji „Wiadomości Handlowych”, najczęściej robią zakupy w dyskontach, przede wszystkim w Biedronce. Portugalski dyskont postanowił to wykorzystać, wprowadzając ulotki i gazetki w języku ukraińskim. Takie rozwiązanie wprowadzono już np. w Grójcu na Mazowszu. W innym miastach widoczne są też reklamy w języku ukraińskim, zachęcające m.in. do wyboru ofert sieci telefonicznych oferujących tanie połączenia z Ukrainą. Ponieważ Ukraińcy pracują m.in. w sklepach sieci Biedronka, niejednokrotnie prezentowane są tam także ogłoszenia o pracę w języku ukraińskim. Ponadto, oferty dla Ukraińców przygotowują także inne firmy, jak banki czy sieci telefoniczne. W niektórych sklepach reklamy częściowo w języku ukraińskim pojawiły się już dwa lata temu.

Zobacz: Ukraińskie napisy w Castoramie w Chełmie

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Gazeta Wrocławska” podaje przy tym, że „Ukraińcy to największa mniejszość narodowa w Polsce”, zaznaczając, że „według nieoficjalnych danych mówi się, że w całym kraju przebywa 2 mln obywateli Ukrainy”, włącznie z nielegalnymi imigrantami. Gazeta szacuje, że tylko we Wrocławiu może być już nawet 100 tys. Ukraińców. Przypomnijmy, że według raportu społecznego „Diagnoza Wrocławia” autorstwa Krzysztofa i Marka Karabonów oraz danych wrocławskiego Urzędu Statystycznego z ubiegłego roku w stolicy Dolnego Śląska przebywa na stałe od 51 do nawet 64 tysięcy Ukraińców, co stanowi do 10 proc. ludności miasta.

 

Należy zaznaczyć, że formalnie imigranci z Ukrainy nie są uznawani za członków mniejszości narodowej, zaś pod względem liczebności, według danych ze spisu powszechnego w 2011 roku, mniejszość ukraińska w Polsce ustępuje Niemcom, a także Białorusinom.

Już wcześniej informowaliśmy o wprowadzeniu języka ukraińskiego w biletomatach i kasownikach w komunikacji miejskiej we Wrocławiu, a także w Poznaniu. Część wrocławskich restauracji wprowadziła już menu po ukraińsku, a na pierwotnie tymczasowym dworcu autobusowym przy ulicy Joannitów wiszą szyldy z napisami w języku ukraińskim. Z kolei na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu wyraźnie widoczne są plakaty w tym języku.

CZYTAJ TAKŻE: Wrocław: ukraiński drugim językiem?

Na inicjatywę sieci Biedronka zwróciła uwagę Ambasada Ukrainy w Polsce. Zamieściła na swoim oficjalnym profilu na Facebooku link do informacji na ten temat, zaznaczając, że „Biedronka spełnia oczekiwania Ukraińców mieszkających w Polsce”.

Przeczytaj: Klient skarży się na sklep: ukraińska obsługa nie znała polskiego

Czytaj także: W markecie w Barlinku chciano rewidować każdego klienta-Ukraińca

Facebook.com / se.pl / gazetawroclawska.pl/ Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz