Brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman powiedziała w poniedziałek, że nielegalna imigracja „wymyka się spod kontroli”. Wspomniała o „inwazji na nasze południowe wybrzeże”.

Braverman zapowiadała zdecydowaną walkę z nielegalną imigracją. Partia Pracy oskarżyła ją o ignorowanie pogłębiającego się kryzysu w kanale La Manche i przeludnienia w ośrodku dla uchodźców w Kent, gdzie zgłoszono ogniska MRSA i błonicy. W ośrodku są miejsca dla 1000 mieszkańców, a obecnie przebywa tam 4000 migrantów – podaje Sky News.

Doniesienia medialne wskazywały, że Braverman miała zablokować transfer imigrantów do hoteli, pomimo ostrzeżeń prawników, że byłoby to niezgodnym z prawem działaniem. „Nigdy nie blokowałam transferu do hoteli, ani innych alternatywnych miejsc zakwaterowania” – oświadczyła brytyjska minsiter w poniedziałek w Izbie Gmin.

Jak zaznaczyła, była przerażona, gdy po objęciu MSW dowiedziała się, że średni koszt kwaterowania migrantów to 150 funtów od osoby za noc, a niektórzy z nich trafiają do czterogwiazdkowych hoteli. „Dla mnie to nie jest akceptowalne wykorzystanie pieniędzy podatników” – wskazała.

Urzędnicy MSW, którzy zeznawali w ubiegłym tygodniu przed poselską komisją poinformowali, że Wielka Brytania wydaje na hotele dla migrantów 6,8 mln funtów dziennie.

Zobacz także: Wlk. Brytania chce, żeby Francja zabrała z powrotem migrantów przekraczających kanał La Manche

Brytyjska minister zaznaczyła, że przybywający nielegalnie przez kanał La Manche nie są uchodźcami, lecz migrantami ekonomicznymi. „Przestańmy udawać, że wszyscy są uchodźcami w niebezpieczeństwie, cały kraj wie, że to nie jest prawda” – wskazała.

Dodała, że nielegalna migracja „wymyka się spod kontroli”. Wspomniała o „inwazji na nasze południowe wybrzeże”.

Od początku roku do Wielkiej Brytanii nielegalnie przedostało się przez kanał La Manche już 39 898 osób – podkreśla BBC. To o ponad 10 tys. więcej niż w całym 2021 r., który był dotychczas rekordowy.

news.sky.com / bbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz