Członkami rozbitej grupy byli Polacy i Ukraińcy.

Śledztwo funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Kłodzku było nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Dzierżoniowie. Jak poinformował Rafał Potocki z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej: “Grupa przyjmując korzyści majątkowe pomagała innym cudzoziemcom obywatelom Ukrainy, Rosji, Białorusi i Uzbekistanu uzyskać dokumenty pobytowe – wizy, zezwolenia na pracę oraz karty pobytu. Właściciele firm, które w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej, rejestrowali w urzędach pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy dla cudzoziemców.”

Konsulaty na podstawie oświadczeń wydawały wizy z prawem do pracy w Polsce. Wspomniani właściciele firm w porozumieniu z obywatelami Ukrainy nie tylko poświadczali nieprawdę, lecz również wprowadzali w błąd pracowników urzędów pracy oraz urzędów wojewódzkich, poprzez składanie wniosków do urzędów wojewódzkich dla cudzoziemców, którzy następnie otrzymywali zezwolenia na pobyt i pracę. Po przyjeździe do Polski, obcokrajowcy nie podejmowali pracy u polskich pracodawców wskazanych w oświadczeniach, a posiadane wizy były wykorzystywane w innych celach.

Obcokrajowcy płacili przestępcom od 100 zł do 3000 zł, za zalegalizowanie pobytu w Polsce. Jak wynika z informacji Straży Granicznej, firmy współpracujące z grupą przestępczą zarejestrowały ok. 700 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz uzyskały ponad 100 rocznych zezwoleń na pracę typu A oraz kilkadziesiąt kart pobytu.

Dwóch Ukraińców z grupy, w ramach środku zapobiegawczego, trafiło do tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy, a czterem osobom postawino zarzuty.

Kresy.pl / zabkowice.express-miejski.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Kary powinny być bardzo wysokie by odstraszały od tego procederu,aczkolwiek taki proceder władzy niekoniecznie przeszkadza.I wyroki moga być symboliczne.Trzeba tego pilnować i zobaczyć kto sądzi i jaki wyrok zapadnie.Bo renegatów jest pełno,w sądach też.