Członkami rozbitej grupy byli Polacy i Ukraińcy.

Śledztwo funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Kłodzku było nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Dzierżoniowie. Jak poinformował Rafał Potocki z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej: „Grupa przyjmując korzyści majątkowe pomagała innym cudzoziemcom obywatelom Ukrainy, Rosji, Białorusi i Uzbekistanu uzyskać dokumenty pobytowe – wizy, zezwolenia na pracę oraz karty pobytu. Właściciele firm, które w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej, rejestrowali w urzędach pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy dla cudzoziemców.”

Konsulaty na podstawie oświadczeń wydawały wizy z prawem do pracy w Polsce. Wspomniani właściciele firm w porozumieniu z obywatelami Ukrainy nie tylko poświadczali nieprawdę, lecz również wprowadzali w błąd pracowników urzędów pracy oraz urzędów wojewódzkich, poprzez składanie wniosków do urzędów wojewódzkich dla cudzoziemców, którzy następnie otrzymywali zezwolenia na pobyt i pracę. Po przyjeździe do Polski, obcokrajowcy nie podejmowali pracy u polskich pracodawców wskazanych w oświadczeniach, a posiadane wizy były wykorzystywane w innych celach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Obcokrajowcy płacili przestępcom od 100 zł do 3000 zł, za zalegalizowanie pobytu w Polsce. Jak wynika z informacji Straży Granicznej, firmy współpracujące z grupą przestępczą zarejestrowały ok. 700 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz uzyskały ponad 100 rocznych zezwoleń na pracę typu A oraz kilkadziesiąt kart pobytu.

Dwóch Ukraińców z grupy, w ramach środku zapobiegawczego, trafiło do tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy, a czterem osobom postawino zarzuty.

Kresy.pl / zabkowice.express-miejski.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz