Teksaska firma AirTronic, która otrzymała licencję na eksport granatników PSRL na Ukrainę podkreśla, że jest to broń śmiercionośna, ale “obronna”.

Informację o eksporcie amerykańskich granatników podał cytowany w środę przez portal pravda.com.ua szef firmy AirTronic, Richard Wandiver. Potwierdził w ten sposób informacje o eksporcie amerykańskiej, które były podawane przez ukraińskie media od sierpnia tego roku.

Prezes firmy, która dostarcza granatniki PSRL (Precision Shoulder Fired Rocket Launcher) na Ukrainę twierdzi, że wprawdzie jest to broń śmiercionośna, ale obronna. Mają one zasięg jedynie 1000 metrów. Dopóki system pozostanie po ukraińskiej stronie granicy, nie jest to broń ofensywna. A jeżeli wrogie siły wkroczą na Ukrainę, to może ona użyć tych granatników do obrony – tłumaczy Amerykanin. PSRL jest amerykańską modyfikacją rosyjskiego granatnika przeciwpancernego RPG-7, która według producenta jest znacznie bardziej zaawansowana technologicznie.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińskie media: USA już dostarczają Ukrainie broń śmiercionośną [+FOTO]

Rozpoczęliśmy dostawę naszego towaru na Ukrainę w zeszłym roku, jednak w dalszym ciągu nie mogę podać dokładnych szczegółów dotyczących dostaw. Mogę jednak powiedzieć, że ściśle współpracujemy z ambasadą USA w Kijowie, Departamentem Stanu, Pentagonem i ukraińskim rządem. Nasze uzbrojenie jest wysyłane na podstawie licencji eksportowej wydanej przez amerykański Departament Stanu – powiedział Wendover.

Według prezesa amerykańskiej firmy uzyskanie licencji było trudne. Zajęło nam trochę czasu aby ją zdobyć z uwagi na negocjacje w Mińsku. Te systemy nie były sprzeczne z porozumieniami z Mińska, ale wciąż musieliśmy przejść szereg biurokratycznych i politycznych przeszkód, aby zdobyć licencję na eksport – tłumaczy szef AirTronic.

Wendover podkreślał, że ambasada USA w Kijowie koordynuje działania z Ministerstwem Obrony Ukrainy w celu kontrolowania użycia amerykańskiej broni na Ukrainie. Umowa ma zakazywać Ukrainie odsprzedaży lub reeksportu produktów spółki.

Umowa jest odnawiana corocznie w zależności od ukraińskich potrzeb – nie jest jednak ograniczana czasowo przez licencję – powiedział prezes teksańskie AirTronic.

Kresy.pl / pravda.com.ua

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply