Airbus podpisał 22 czerwca umowę z 2. Regionalną Bazą Logistyczną w Warszawie na dostęp do konstelacji satelitów optycznych Pléiades o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Umowa przewiduje, że jednostki wojskowe będą mogły korzystać z bliźniaczych satelitów Pléiades 1A i 1B, a także obrazów o rozdzielczości 50 cm oraz wysokiej dokładnej geolokalizacji – podaje Zespół Badań i Analiz Militarnych (ZBIAM). Wojsko zyska także dostęp do obszernych danych archiwalnych Pléiades, a także narzędzi analitycznych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Pléiades 1A i 1B pozwalają na codzienną akwizycję obrazu satelitarnego dowolnego miejsca na świecie. Posiadają dużą sprawność. Mają możliwości reaktywnego planowania zadań. Są w stanie uwzględnić najnowszą prognozę pogody.

Portal ZBIAM przypomina, że pierwszy satelita Pléiades Neo dołączył do floty satelitów Airbusa w kwietniu 2021 roku. Służy do obserwacji Ziemi. Ma możliwość uzyskania dodatkowych zobrazowań o powierzchni do pół miliona km² dziennie w rozdzielczości natywnej 30 cm. Dołączy do niego wkrótce Pléiades Neo 4, który zostanie wystrzelony w lecie bieżącego roku. Satelity Pléiades Neo 5 i 6 zostaną wyniesione na orbitę w 2022 roku.

Zobacz także: Francja prowadzi w kosmosie ćwiczenia wojskowe z udziałem satelitów

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że z ubiegłorocznego raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) wynikało, że do końca 2019 r. nie został uruchomiony program strategiczny „Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi” zakładający budowę i wystrzelenie satelity dla potrzeb autonomicznego systemu rozpoznania wojskowego, choć zgodnie z założeniami program miał zostać zrealizowany do 2020 roku.

Zobacz także: Polski sektor kosmiczny: [raport NIK]: poczyniono postępy, lecz widać problemy z legislacją i planowaniem

zbiam.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz