W dniach 8 – 12 marca Francja przeprowadzi pierwsze kosmiczne ćwiczenia wojskowe. Ćwiczenia są częścią działań Francji, dążących do stania się trzecią potęgą kosmiczną na świecie.

Francja rozpoczęła w tym tygodniu pierwsze ćwiczenia wojskowe w kosmosie. Manewry mają pomóc ocenić zdolność kraju do ochrony swoich satelitów i monitorowania zmilitaryzowanej przestrzeni kosmicznej na wypadek konfrontacji mocarstw – podaje „Deutsche Welle”.

Ćwiczenia noszą nazwę AsterX, która nawiązuje do pierwszego francuskiego satelity wystrzelonego w 1965 r. „To pierwsze tego typu ćwiczenia armii francuskiej, a nawet pierwsze w Europie” – oświadczył podczas konferencji prasowej gen. Michel Friedling, szef nowo utworzonego dowództwa kosmicznego Francji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: USA szykują się do wojny w kosmosie. US Space Force odebrało pierwsze systemy zagłuszające

Ćwiczenia są oparte na scenariuszu zakładającym kryzys wywołany napięciami w relacjach między państwem dysponującym potencjałem kosmicznym a państwem, które łączy z Francją umowa o pomocy wojskowej. „Łańcuch wydarzeń generuje kolejne sytuacje kryzysowe i rosnące zagrożenie dla naszych zasobów kosmicznych, ale nie tylko” – podkreślił generał.

Podkreślono, że w manewrach biorą udział Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych oraz niemieckie agencje kosmiczne.

W 2019 r. Francja stworzyła strategię kosmicznej obrony. Planuje przeznaczyć na nią prawie 5 mld euro w latach 2019-2025, w tym 3,6 mld euro na same satelity.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„DW” przypomina, że w 2017 r rosyjski satelita szpiegowski Louch-Olympe usiłował zbliżyć się do francusko-włoskiego satelity wojskowego Atena-Fidus. Z kolei w ubiegłym roku USA oskarżyły Rosję o przeprowadzenie testów broni przeciwsatelitarnej z kosmosu.

Czytaj także: Rosyjski satelita wojskowy nowej generacji uległ zniszczeniu

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz