“Za ok. 3 lata chcemy wystrzelić satelitę stworzonego przez nas przy udziale polskich firm. Jesteśmy realistami, zwolennikami małych kroków. Zaczniemy od niewielkich satelit z nowoczesnymi rozwiązaniami” – poinformowała w poniedziałek spółka Exatel.

Exatel, spółka państwowa zajmująca się telekomunikacją i cyberbezpieczeństwem, zamierza w 2023 roku wystrzelić satelitę w kosmos – spółka poinformowała w poniedziałek. Koncern planuje zbudować satelitę we współpracy z polskimi firmami.

Wiceprezes Exatela Rafał Magryś wskazał, że technologie kosmiczne są coraz tańsze i lepiej dostępne.

“Dokonuje się pewna rewolucja, którą można porównać do upowszechnienia komputerów osobistych. Tymczasem Polska – w przeciwieństwie do większości porównywalnych krajów – nie ma własnego satelity. I to pomimo że mamy kilkadziesiąt podmiotów działających na tym rynku. Działają one jednak przeważnie jako podwykonawcy międzynarodowych firm” – powiedział Magryś cytowany przez portal “Business Insider”.

“Obszar związany z telekomunikacją jest jedną z podstaw działań Exatela, który jest firmą państwową i działa na rzecz budowy polskiej cybersuwerenności w tym kontekście. Jednym z jej obszarów – obok budowy własnej infrastruktury sieciowej, nadajników czy oprogramowania – jest budowa łączności satelitarnej. To oczywiście łączność dodatkowa, która nie zastąpi światłowodów. Ale zapewnia np. bezpieczną komunikację polskim placówkom dyplomatycznym na całym świecie” – dodał.

Podkreślił, że nie chodzi jedynie o kwestie bezpieczeństwa, lecz także o impuls dla polskich firm tego sektora.

“Gdy rozmawialiśmy z partnerami z USA, dziwili się, dlaczego w kraju, gdzie jest tylu specjalistów, nie wystrzelono własnego satelity. My chcemy oprzeć się właśnie na polskich firmach prywatnych i instytucjach, takich jak np. Sieć Łukasiewicz, by stworzyć ekosystem firm, które będą z nami współpracowały. Nie mamy ambicji wytworzyć wszystkiego sami – zajmiemy się łącznością czy szyfrowaniem. Budowę silnika czy baterii słonecznych zlecimy partnerom” –  dodał Magryś.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Spółka zapewnia, że posiada odpowiednie kompetencje, środki oraz doświadczenia aby podjąć się przedsięwzięcia. Wyraził opinię, że polskie firmy prezentują w opisywanej branży światowy poziom.

Satelita Exatela miałby zajmować się nie tylko komunikacją, lecz także dostarczaniem np. zdjęć Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, obsługującej system dopłat dla rolników. Z satelity miałby także korzystać sektor logistyki.

businessinsider.com.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply