„Za ok. 3 lata chcemy wystrzelić satelitę stworzonego przez nas przy udziale polskich firm. Jesteśmy realistami, zwolennikami małych kroków. Zaczniemy od niewielkich satelit z nowoczesnymi rozwiązaniami” – poinformowała w poniedziałek spółka Exatel.

Exatel, spółka państwowa zajmująca się telekomunikacją i cyberbezpieczeństwem, zamierza w 2023 roku wystrzelić satelitę w kosmos – spółka poinformowała w poniedziałek. Koncern planuje zbudować satelitę we współpracy z polskimi firmami.

Wiceprezes Exatela Rafał Magryś wskazał, że technologie kosmiczne są coraz tańsze i lepiej dostępne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Dokonuje się pewna rewolucja, którą można porównać do upowszechnienia komputerów osobistych. Tymczasem Polska – w przeciwieństwie do większości porównywalnych krajów – nie ma własnego satelity. I to pomimo że mamy kilkadziesiąt podmiotów działających na tym rynku. Działają one jednak przeważnie jako podwykonawcy międzynarodowych firm” – powiedział Magryś cytowany przez portal „Business Insider”.

„Obszar związany z telekomunikacją jest jedną z podstaw działań Exatela, który jest firmą państwową i działa na rzecz budowy polskiej cybersuwerenności w tym kontekście. Jednym z jej obszarów – obok budowy własnej infrastruktury sieciowej, nadajników czy oprogramowania – jest budowa łączności satelitarnej. To oczywiście łączność dodatkowa, która nie zastąpi światłowodów. Ale zapewnia np. bezpieczną komunikację polskim placówkom dyplomatycznym na całym świecie” – dodał.

Podkreślił, że nie chodzi jedynie o kwestie bezpieczeństwa, lecz także o impuls dla polskich firm tego sektora.

„Gdy rozmawialiśmy z partnerami z USA, dziwili się, dlaczego w kraju, gdzie jest tylu specjalistów, nie wystrzelono własnego satelity. My chcemy oprzeć się właśnie na polskich firmach prywatnych i instytucjach, takich jak np. Sieć Łukasiewicz, by stworzyć ekosystem firm, które będą z nami współpracowały. Nie mamy ambicji wytworzyć wszystkiego sami – zajmiemy się łącznością czy szyfrowaniem. Budowę silnika czy baterii słonecznych zlecimy partnerom” –  dodał Magryś.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Spółka zapewnia, że posiada odpowiednie kompetencje, środki oraz doświadczenia aby podjąć się przedsięwzięcia. Wyraził opinię, że polskie firmy prezentują w opisywanej branży światowy poziom.

Satelita Exatela miałby zajmować się nie tylko komunikacją, lecz także dostarczaniem np. zdjęć Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, obsługującej system dopłat dla rolników. Z satelity miałby także korzystać sektor logistyki.

businessinsider.com.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz