Przewodnicząca Bundestagu padła ofiarą ataku na komunikator Signal, używany przez niemieckich polityków do wewnętrznej komunikacji.

Cyberprzestępcy uzyskali dostęp do komunikatora na telefonie przewodniczącej Bundestagu Julii Klöckner – wynika z ustaleń niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”. Informacja została opublikowana w kontekście serii ataków wymierzonych w europejskich polityków w ostatnich miesiącach.

Według relacji mediów, Klöckner znalazła się wśród osób dotkniętych atakiem typu phishing, którego celem była aplikacja Signal. Komunikator ten jest wykorzystywany przez część polityków do prowadzenia rozmów, w tym także w ramach zamkniętych grup dyskusyjnych.

Z ustaleń wynika, że przewodnicząca Bundestagu uczestniczyła w grupie na Signal z członkami zarządu partii CDU. Wśród jej uczestników znajdował się również kanclerz Friedrich Merz. Niemieckie służby kontrwywiadowcze nie potwierdziły jednak, aby jego urządzenie zostało naruszone. Jak podano, atak mógł dotknąć także co najmniej jednego innego parlamentarzystę tej partii.

Komisja Europejska od 2020 roku zaleca korzystanie z komunikatora Signal w sprawach niezwiązanych bezpośrednio z pracą urzędową. Jednocześnie na początku kwietnia 2026 roku europejskie służby zajmujące się cyberbezpieczeństwem ostrzegały przed rosyjską kampanią phishingową. W jej ramach hakerzy podszywali się pod fikcyjnego chatbota wsparcia aplikacji, aby skłonić użytkowników do ujawnienia kodów PIN.

Podobne ostrzeżenie wydał wcześniej, w lutym 2026 roku, niemiecki kontrwywiad.

Administracja Bundestagu odmówiła komentarza w tej sprawie, wskazując, że nie udziela informacji dotyczących infrastruktury bezpieczeństwa.

Zobacz też: Ludzie Trumpa dyskutowali atak na Jemen na komunikatorze – przy udziale dziennikarza

Jak informował portal Kresy.pl, grupy hakerskie wspierane przez Rosję, w tym działające na rzecz tamtejszego wywiadu, prowadzą operacje szpiegowskie, których celem są ukraińscy żołnierze oraz użytkownicy komunikatora Signal. Jak wynika z raportu Google Threat Intelligence Group, hakerzy stosują różne metody, aby uzyskać dostęp do poufnych informacji.

Eksperci Google wykryli nasilone ataki wymierzone w konta użytkowników Signala, wśród których znajdują się osoby istotne z punktu widzenia rosyjskich służb specjalnych. Według raportu, działania te mają związek z inwazją na Ukrainę, jednak w przyszłości kampania może rozszerzyć się na inne kraje.

Popularność Signala wśród wojskowych i polityków sprawia, że aplikacja stała się atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Jedną z metod wykorzystywanych przez hakerów są wiadomości phishingowe, mające na celu infekowanie urządzeń ofiar złośliwym oprogramowaniem. Inną techniką, opisaną przez Google, jest manipulacja funkcją „połączonych urządzeń” w komunikatorze. Hakerzy wykorzystują fałszywe kody QR, które umożliwiają im sparowanie swojego sprzętu z kontem ofiary, co pozwala na przechwytywanie wiadomości w czasie rzeczywistym.

Kresy.pl/POLITICO/Der Spiegel

Tagi: , ,
forma płatności