Administracja prezydenta USA Joe Bidena poinformowała Kongres, że zamierza kontynuować sprzedaż broni do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w tym zaawansowanych samolotów F-35, uzbrojonych dronów i innego sprzętu – poinformował w środę Reuters.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Reuters, administracja prezydenta USA Joe Bidena poinformowała Kongres, że zamierza kontynuować sprzedaż broni do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w tym zaawansowanych samolotów F-35, uzbrojonych dronów i innego sprzętu.

Rzecznik Departamentu Stanu poinformował, że administracja będzie kontynuować proponowaną sprzedaż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, „nawet jeśli nadal analizujemy szczegóły i konsultujemy się z urzędnikami Emiratów”.

Administracja prezydenta Bidena wstrzymała umowy uzgodnione przez byłego prezydenta Donalda Trumpa, aby je zweryfikować. Sprzedaż do kraju Zatoki Perskiej została sfinalizowana tuż przed odejściem Trumpa.

Administracja Trumpa powiedziała Kongresowi w listopadzie, że zatwierdziła sprzedaż USA do Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako umowę poboczną do Porozumień Abrahama, porozumienia zawartego we wrześniu przez Stany Zjednoczone, w którym Zjednoczone Emiraty Arabskie zgodziły się znormalizować stosunki z Izraelem.

Pakiet o wartości 23,37 miliarda dolarów zawierał produkty firm General Atomics, Lockheed Martin Corp. i Raytheon Technologies Corp., w tym 50 samolotów F-35 Lighting II, do 18 bezzałogowych systemów latających MQ-9B oraz pakiet amunicji powietrze-powietrze i powietrze-ziemia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Izrael miał nie sprzeciwić się sprzedaży. Administracja Bidena ogłosiła przegląd umowy pod koniec stycznia, a Zjednoczone Emiraty Arabskie oświadczyły, że przewidywały przegląd i z zadowoleniem przyjęły wspólne wysiłki na rzecz złagodzenia napięć i wznowienia dialogu regionalnego.

Rzecznik Departamentu Stanu powiedział we wtorek, że szacowane daty dostaw do ZEA,  będą przypadać po 2025 roku lub później. „Będziemy również nadal wraz z ZEA i wszystkimi odbiorcami amerykańskich artykułów i usług obronnych stać na stanowisku, że sprzęt obronny pochodzenia amerykańskiego musi być odpowiednio zabezpieczony i używany w sposób, który szanuje prawa człowieka i jest w pełni zgodny z przepisami dotyczącymi konfliktów zbrojnych”.

Administracja Bidena dokonuje również przeglądu swojej polityki sprzedaży wojskowej do Arabii Saudyjskiej, w tym niektórych umów na broń z czasów Trumpa.

Zobacz też: ZEA utworzą fundusz inwestycyjny dla Izraela o wysokości 10 miliardów dolarów

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz