Prezydent USA Joe Biden ogłosił plan zorganizowania w Waszyngtonie szczytu państw afrykańskich.

Biden chce zebrać przywódców państw afrykańskich w dniach 12-15 grudnia, jak poinformowała w środę telewizja Al Jazeera. “Szczyt pokaże trwałe zaangażowanie USA na rzecz Afryki i podkreśli znaczenie relacji USA-Afryka, i podniesie współpracę we wspólnie podzielanych priorytetach globalnych” – napisano w oświadczeniu amerykańskiego prezydenta.

O inicjatywie szczytu Afryki w USA poinformowała też wiceprezydent Kamala Harris w swoim, wygłoszonym w trybie wirtualnym, przemówieniu do uczestników szczytu biznesowego USA-Afryka, jaki odbywał się w Marakeszu, w Maroku.

Wysoki rangą urzędnik administracji, omawiając anonimowo plany szczytu USA-Afryka, powiedział agencji Reuters, że na szczyt w Waszyngtonie przyjedzie około 50 afrykańskich przywódców.

Al Jazeera przypomniała, że Biden, odkąd został prezydentem, jeszcze nie odwiedził Afryki. Jak dotąd wysiłki dyplomatyczne Bidena koncentrowały się na promowaniu zachodniej demokracji jako przeciwwagi dla wpływów Chin. Źródło powiedziało jednak, że grudniowy szczyt nie będzie dotyczył tylko roli ChRL na kontynencie afrykańskim.

 

„Nie prosimy naszych afrykańskich partnerów o dokonanie wyboru” – powiedział Reuterowi urzędnik. Zaznaczył jednak – „Uważamy, że Stany Zjednoczone oferują lepszy model”.

Biden zaznaczył, że szczyt będzie działać na rzecz nowego zaangażowania gospodarczego, promować demokrację i prawa człowieka, wspierać pokój i bezpieczeństwo oraz dotyczyć wyzwań takich jak bezpieczeństwo żywnościowe i zmiany klimatyczne, a także pandemia koronawirusa.

Czytaj także: Putin obiecał Afryce zboże z Ukrainy

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply