Szef libańskiego Hezbollahu Hasan Nasrallah powiedział, że popiera palestyński “ruch oporu” w obliczu decyzji prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

Jak powiedział Nasrallach: “Wzywamy do nowej intifady i eskalacji oporu, co jest najsilniejszą, najważniejszą i najpoważniejszą odpowiedzią na decyzję Ameryki”. Również w czwartek grupa parlamentarna Hezbollahu wydała oświadczenie, w którym nazywa uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela aktem agresji wobec Palestyńczyków.

Komunikat głosi, że uznanie przez Donalda Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela jest “bezprecedensową agresją” wobec Palestyńczyków, a jedyne rozwiązanie, jakie im w tej sytuacji pozostało, aby odzyskać utracone prawa, to opór. Wcześniej przywódca cieszącego się poparciem znacznej części Palestyńczyków ruchu militarno-politycznego Hamas, Ismail Hanijja wezwał swoich rodaków do rozpoczęcia intifady, czyli powstania przeciw władzy Izraela. „Powinniśmy wezwać i powinniśmy pracować na rzecz rozpoczęcia nowej intifady w obliczu syjonistycznego wroga” – powiedział Hanijja w czasie czwartkowej konferencji prasowej w Gazie.

Przywódca Hamasu uznał deklarację Donalda Trumpa o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela za zakończenie okresu politycznego i rozpoczęcie nowego etapu walki o państwo palestyńskie. „Musimy podjąć decyzje i zbudować nowy plan rozprawienia się ze spiskiem przeciwko Palestynie”. Wezwał też oficjalne władze narodowe Palestyńczyków do „pozbycia się porozumienia z Oslo i arbitralnych warunków wobec Palestyńczyków [zawartych] w tym porozumieniu”. Hanijja wygłosił deklarację w tym kontekście deklarację – „w obliczu wyzwania, powtarzam stanowisko, że nie będzie uznania i uprawomocnienia okupacji terytorium Palestyny”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mattis i Tillerson sprzeciwiali się decyzji o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply