Ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Waszyngtonie Yousef Al-Otaiba uważa, że ​​można było się spodziewać ogłoszenia przez administrację prezydenta USA Joe Bidena wstrzymania sprzedaży broni do Emiratów i Arabii Saudyjskiej – informuje w piątek Middle East Monitor.

Jak poinformował w piątek portal Middle East Monitor, Yousef Al-Otaiba, ambasador ZEA w USA uważa, że ogłoszenie przez administrację prezydenta USA Joe Bidena wstrzymania sprzedaży broni do Emiratów i Arabii Saudyjskiej było do przewidzenia.

Al-Otaiba oświadczył: „Zjednoczone Emiraty Arabskie będą ściśle współpracować z administracją Bidena nad wszechstronnym podejściem do pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie”.

Dodał: „Podobnie jak w poprzednich etapach przejściowych, Zjednoczone Emiraty Arabskie oczekiwały przeglądu bieżącej polityki nowej administracji USA, w szczególności pakietu F-35 (samolot bojowy), który jest czymś więcej niż tylko sprzedażą sprzętu wojskowego partnerowi”.

Dyplomata ZEA zaznaczył, że zakupiona broń odegra „rolę odstraszającą”, dodając: „Podobnie jak Stany Zjednoczone, broń pozwala ZEA utrzymać silną strategię odstraszania agresji równolegle z nowym dialogiem i współpracą w zakresie bezpieczeństwa, ponieważ pomaga w uspokojeniu partnerów regionalnych”.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, administracja Joe Bidena tymczasowo wstrzymała umowę dostarczenia 50 zaawansowanych myśliwców F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Departament Stanu podał, że nowa administracja dokonuje przeglądu sprzedaży, ale nie podjęła jeszcze żadnej decyzji. Nazwała przerwę „rutynową czynnością administracyjną”, którą większość nowych administracji podejmuje przy sprzedaży broni na dużą skalę.

Transakcja ta była ostro skrytykowana przez Demokratów w Kongresie.

„Departament tymczasowo wstrzymuje realizację niektórych oczekujących transferów i sprzedaży uzbrojenia w Stanach Zjednoczonych w ramach Foreign Military Sales i Direct Commercial Sales, aby umożliwić przyszłym przywódcom dokonanie przeglądu” – przekazał departament.

Kresy.pl/Middle East Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply