Administracja Bidena tymczasowo wstrzymuje sprzedaż F-35 do ZEA

Administracja Bidena tymczasowo wstrzymała kilka dużych zagranicznych sprzedaży broni zainicjowanych przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, w tym umowę dostarczenia 50 zaawansowanych myśliwców F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, poinformował w środę portal Times of Israel.

Jak poinformował w środę Times of Israel, administracja Joe Bidena tymczasowo wstrzymała umowę dostarczenia 50 zaawansowanych myśliwców F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Departament Stanu podał, że nowa administracja dokonuje przeglądu sprzedaży, ale nie podjęła jeszcze żadnej decyzji. Nazwała przerwę „rutynową czynnością administracyjną”, którą większość nowych administracji podejmuje przy sprzedaży broni na dużą skalę.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Transakcja ta była ostro skrytykowana przez Demokratów w Kongresie.

„Departament tymczasowo wstrzymuje realizację niektórych oczekujących transferów i sprzedaży uzbrojenia w Stanach Zjednoczonych w ramach Foreign Military Sales i Direct Commercial Sales, aby umożliwić przyszłym przywódcom dokonanie przeglądu” – przekazał departament.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy w minionym tygodniu, Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały umowę ze Stanami Zjednoczonymi na zakup 50 samolotów F-35 i 18 dronów.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, jeden z najbliższych sojuszników USA na Bliskim Wschodzie, od dawna wyrażały zainteresowanie nabyciem odrzutowców F-35 wyprodukowanych przez Lockheed Martin i obiecano im szansę na ich zakup w ramach umowy pobocznej, kiedy zgodzili się na normalizację stosunków z Izraelem w sierpniu ubiegłego roku.

Źródło Reutera przekazało, że ​​umowa została podpisana około godziny przed zaprzysiężeniem Bidena. Dokument dał Zjednoczonych Emiratom Arabskim szansę na zaakceptowanie wynegocjowanego harmonogramu i konfiguracji odrzutowców i oficjalne złożenie wniosku o zakup.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich podpisał również osobną umowę na zakup 18 dronów, co jest drugą co do wielkości sprzedażą amerykańskich dronów do jednego kraju.

Ostateczna data dostawy samolotów F-35 do kraju nie mogła zostać natychmiast potwierdzona, ale wstępna propozycja przesłana do Zjednoczonych Emiratów Arabskich mówi o roku 2027. Senat USA chciał zatrzymać plan prezydenta Donalda Trumpa, zakładający sprzedaż myśliwców F-35, dronów Reaper i amunicji do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na kwotę około 23 milionów dolarów.

Kresy.pl/Times of Israel

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz