Reuter: ZEA i USA dobiły targu w sprawie zakupu F-35

Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały umowę ze Stanami Zjednoczonymi na zakup 50 samolotów F-35 i 18 dronów – poinformowała agencja prasowa Reuter powołując się na źródła bliskie transakcji.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuter, Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały umowę ze Stanami Zjednoczonymi na zakup 50 samolotów F-35 i 18 dronów.

Chociaż ZEA i Stany Zjednoczone pracowały nad podpisaniem umowy, zanim prezydent Joe Biden objął urząd, nowy prezydent zapowiedział, że ponownie przeanalizuje umowy.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, jeden z najbliższych sojuszników USA na Bliskim Wschodzie, od dawna wyrażały zainteresowanie nabyciem odrzutowców F-35 wyprodukowanych przez Lockheed Martin i obiecano im szansę na ich zakup w ramach umowy pobocznej, kiedy zgodzili się na normalizację stosunków z Izraelem w sierpniu ubiegłego roku.

Źródło Reutera przekazało, że ​​umowa została podpisana około godziny przed zaprzysiężeniem Bidena. Dokument dał Zjednoczonych Emiratom Arabskim szansę na zaakceptowanie wynegocjowanego harmonogramu i konfiguracji odrzutowców i oficjalne złożenie wniosku o zakup.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich podpisał również osobną umowę na zakup 18 dronów, co jest drugą co do wielkości sprzedażą amerykańskich dronów do jednego kraju.

Ostateczna data dostawy samolotów F-35 do kraju nie mogła zostać natychmiast potwierdzona, ale wstępna propozycja przesłana do Zjednoczonych Emiratów Arabskich mówi o roku 2027. Senat USA chciał zatrzymać plan prezydenta Donalda Trumpa, zakładający sprzedaż myśliwców F-35, dronów Reaper i amunicji do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na kwotę około 23 milionów dolarów.

Krytycy twierdzili, że sprzedaż, mająca na celu wzmocnienie ZEA przeciwko Iranowi, ignoruje ryzyko wobec Izraela i wrażliwej technologii wojskowej, jakie stwarzają powiązania ZEA z Rosją i Chinami. Zapytany o ustawodawstwo senator Bob Menendez, który wraz z senatorem Chrisem Murphym i Randem Paulem prowadzi wysiłki mające na celu zakazanie sprzedaży broni, powiedział dziennikarzom o dokumencie: „Jest dojrzały, gotowy. Zbieramy dla niego poparcie i myślę, że przedstawimy go”.

Kresy.pl/Reuter

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz