Administracja Trumpa oficjalnie poinformowała o sprzedaży 50 F-35 do ZEA

Administracja Trumpa we wtorek oficjalnie powiadomiła Kongres USA, że planuje sprzedaż 50 myśliwców F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach szerszego kontraktu zbrojeniowego o wartości 23 miliardów dolarów, mającego na celu odstraszenie potencjalnych zagrożeń ze strony Iranu – poinformował AP News.

Jak poinformował AP News, administracja prezydenta Donalda Trumpa poinformowała oficjalnie we wtorek Kongres Stanów Zjednoczonych o planach sprzedaży 50 myśliwców F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach kontraktu o wartości 23 miliardów dolarów.

Sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że zezwolił na sprzedaż zgodnie z wysiłkami pokojowymi administracji na Bliskim Wschodzie. Powiadomienie dla prawodawców następuje po podpisaniu Porozumień Abrahama między Izraelem, Bahrajnem i ZEA, na mocy których państwa arabskie zgodziły się znormalizować stosunki z Izraelem.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Jest to uznanie naszych pogłębiających się stosunków i potrzeby ZEA na powiększenie zaawansowanych zdolności obronnych w celu odstraszenia i obrony przed zwiększonymi zagrożeniami ze strony Iranu” – podał Pompeo w oświadczeniu.

Izraelscy urzędnicy wyrazili już wcześniej pewne zaniepokojenie sprzedażą F-35, ponieważ może to wpłynąć na równowagę sił wojskowych w regionie. Ale Pompeo powiedział, że będzie to „w pełni zgodne” z wieloletnią polityką utrzymania jakościowej przewagi militarnej Izraela.

Sprzedaż o wartości 23,37 miliarda dolarów obejmuje 50 samolotów F-35, 18 zaawansowanych uzbrojonych systemów dronów oraz pakiet amunicji powietrze-powietrze i ziemia-powietrze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Historyczne porozumienie ZEA dotyczące normalizacji stosunków z Izraelem w ramach Porozumień Abrahama daje szansę raz na pokolenie, aby pozytywnie zmienić strategiczny krajobraz regionu” – przekazał Pompeo. „Nasi przeciwnicy, zwłaszcza ci w Iranie, wiedzą o tym i nie cofną się przed niczym, aby zakłócić ten wspólny sukces”.

Po zgodzeniu się na normalizację stosunków z Izraelem w sierpniu przedstawiciele Emiratów uznali, że zakup samolotów F-35 był jednym z ich głównych celów. W tym czasie izraelscy urzędnicy zaprzeczyli, że zgodzili się na sprzedaż, ale później wycofali publiczne zastrzeżenia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W piątek 23 października Izrael oświadczył, że nie będzie się sprzeciwiał sprzedaży przez Stany Zjednoczone „niektórych systemów uzbrojenia” Zjednoczonym Emiratom Arabskim.

Kresy.pl/AP News

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz