Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły w czwartek, że utworzą fundusz inwestycyjny o wartości 10 miliardów dolarów skierowany do strategicznych sektorów w Izraelu, z którym znormalizowały współpracę w zeszłym roku – poinformował Times of Israel.

Jak poinformował portal Times of Israel, Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły w czwartek, że utworzą fundusz inwestycyjny o wartości 10 miliardów dolarów skierowany do strategicznych sektorów w Izraelu, z którym znormalizowały współpracę w zeszłym roku.

Decyzja, jak podała oficjalna agencja informacyjna ZEA, została podjęta po „konstruktywnej” rozmowie telefonicznej między księciem koronnym Abu Zabi, szejkiem Mohammedem bin Zayedem i premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Zobacz też: Sonda kosmiczna ZEA dotarła do Marsa

Za pośrednictwem funduszu o wartości 10 miliardów dolarów Zjednoczone Emiraty Arabskie „będą inwestować w Izraelu w różnych sektorach, w tym w produkcji energii, technologii kosmicznej, opiece zdrowotnej i rolnictwie”.

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiązały w zeszłym roku stosunki dyplomatyczne dzięki pośrednictwu byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

„Fundusz opiera się na historycznym “Porozumieniu Abrahama” i ma na celu wzmocnienie więzi gospodarczych między dwiema dobrze prosperującymi gospodarkami regionu, odblokowanie inwestycji i możliwości partnerstwa w celu napędzania postępu społeczno-gospodarczego” – przekazała agencja prasowa z ZEA. Stwierdzono, że alokacje funduszy „będą pochodziły od instytucji rządowych i prywatnych”.

Zobacz też: ZEA będą importować izraelskie wino produkowane w osadach na Wzgórzach Golan

Ogłoszenie nastąpiło podczas gdy Netanjahu odwołał historyczną wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, powołując się na spór z Jordanią dotyczący przekroczenia jej przestrzeni powietrznej.

Netanjahu powiedział, że podróż „nie była możliwa z powodu nieporozumienia” z Jordanią, z którą jest związany traktatem pokojowym od 1994 roku.

Zobacz też: Wielki kontrakt USA i ZEA na F-35 zagrożony? Złożono pozew

Kresy.pl/Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply