Białoruś przeznaczy około 330 milionów dolarów pożyczki z Rosji na pokrycie zadłużenia wobec rosyjskiego giganta gazowego Gazpromu, poinformował rosyjski minister finansów Anton Siluanow, przekazała w niedzielę agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters w niedzielę, powołując się na informacje przekazane przez rosyjskiego ministra finansów Antona Siluanowa, około 330 milionów dolarów z rosyjskiej pożyczki dla Białorusi zostanie przeznaczone na spłacenie długów jakie kraj Łukaszenki jest winny Gazpromowi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rosja wyśle ​​Białorusi pierwszą transzę pożyczki o wartości 1 miliarda dolarów do końca roku, a pozostałą część pożyczki – w 2021 roku.

Pożyczka pomogłaby Białorusi i jej spółkom państwowym w wywiązywaniu się z zadłużenia i stabilizacji finansowej powiedział Siluanow na początku tego tygodnia.

Pożyczka została ustalona na wrześniowym spotkaniu Łukaszenki i Putina: „Porozumieliśmy się w sprawie tego, że Rosja udzieli Białorusi w tym trudnym czasie kredytu państwowego – 1,5 miliarda dolarów” – mówił prezydent Federacji Rosyjskiej.

Od końca 2018 roku władze Rosji naciskają na Mińsk by pogłębić integrację dwóch państw, od czego uzależniają udzielenie Białorusi ekonomicznego wsparcia w postaci preferencyjnych cen sprzedawanego temu krajowi rosyjskiej ropy i gazu. Ważnym punktem rozmów było grudniowe spotkanie Łukaszenki z Putinem w Soczi, podczas którego udało się ustalić niektóre szczegóły dotyczące współpracy gospodarczej i wymiany handlowej. Mimo to dotychczas nie udało się osiągnąć ostatecznego porozumienia. Białoruska opozycja obawia się, że proces „integracji” może w praktyce oznaczać utratę suwerenności Białorusi na rzecz Rosji.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz