Łukaszenko w gościach u Putina – prezydent Rosji obiecał kredyt

Zgodnie z zapowiedziami przywódca Białorusi udał się w poniedziałek do Rosji by spotkać się z jej prezydentem. Władimir Putin miał obiecać znaczny kredyt dla Białorusi.

Wizyta Aleksandra Łukaszenki w Rosji jest jego pierwszy wyjazdem do kraju sojusznika po wybuchu ostrego kryzysu politycznego znaczonego protestami ulicznymi przeciwników białoruskiego przywódcy, kwestionujących oficjalne wyniki wyborów z 9 sierpnia, które przyniosły mu reelekcję. W okresie tym Łukaszenko kilkukrotnie telefonował do Putina szukając jego wsparcia, a 3 września podejmował rosyjskiego premiera Michaiła Miszustina.

W poniedziałek Putin zdecydował się przyjąć Łukaszenkę w nadczarnomorskim Soczi. W języku dyplomacji strona przyjmująca jest tą zachowującą przewagę. Komentatorzy spodziewają się, że zagrożony przez sprzeciw całych grup społecznych Łukaszenko będzie szukał wsparcia Rosji nawet za cenę ustępstw, których nie chciał poczynić w zeszłym roku gdy zablokował rosyjskie dążenia do głębszej integracji obu sąsiadujących państw. Obecnie białoruski prezydent dopuszcza już dyskusję nad “mapami drogowymi” określającymi środki integracji w dziedzinie rynku i finansów, które wcześniej odrzucił.

Wśród potrzeb jakie są najbardziej dojmujące dla Białorusi jest potrzeba szybkiego zasilenia finansowego tego państwa. Jak informowaliśmy tylko w sierpniu rezerwy finansowe Białorusi skurczyły się aż o 16 proc.

Pierwsze informacje jakie nadeszły z Soczi wskazują, że Mińsk może liczyć na pokaźny kredyt z Rosji. Jak wynika z fragmentu nagrania udostępnionego na Telegramie przez rosyjskiego dziennikarza Dmitrija Smirnowa Putin powiedział – “Porozumieliśmy się w sprawie tego, że Rosja udzieli Białorusi w tym trudnym czasie kredytu państwowego – 1,5 miliarda dolarów” – zacytował białoruski portal Naviny.by.

Putin podkreśla, że Rosja pozostaje wierną wszystkim swoim zobowiązaniom wobec Białorusi, także tym wynikającym z łączącej oba państwa organizacji militarnej – Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). “Rozpatrujemy Białoruś jako naszego najbliższego sojusznika i bezwarunkowo, jak już mówiłem wam niejednokrotnie w czasie rozmów telefonicznych, wypełnimy wszelkie podjęte przez nas zobowiązania” – powiedział rosyjski prezydent do Łukaszenki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobowiązania Białorusi wobec Rosji z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów wynoszą obecnie 7,924 mld dol. Dodatkowo 2,241 mld dol. Białoruś musi wypłacić Eurazjatyckiemu Funduszowi Stabilizacji i Rozwoju.

naviny.by/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply