Na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, w porozumieniu z i w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, zaproponuję tzw. Plan Marshalla dla Białorusi – zadeklarował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek w KPRM odbyło się kolejne spotkanie premiera z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych w związku z sytuacją na Białorusi. „Na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej – Council of the European Union, w porozumieniu z i w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, zaproponuję tzw. Plan Marshalla dla Białorusi” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

„Budujące jest to, jak potrafimy się zjednoczyć wokół spraw najważniejszych dla Polski. A taką sprawą z pewnością jest Białoruś i jej przyszłość. Takie wnioski można wyciągnąć po drugim spotkaniu rządu z przedstawicielami polskiej opozycji, które trwało aż 3 godziny” – napisał Morawiecki na Facebooku po zakończeniu spotkania.

Zobacz także: Premier wręczył Tichanowskiej klucze do willi na Saskiej Kępie. „Ta walka musi się skądś toczyć, być prowadzona, wspierana”

Premier wyraził opinię, że wolność, demokracja i suwerenność są kwestiami bezdyskusyjnymi, które „musimy wspierać u naszego wschodniego sąsiada”.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że w czasie spotkania przedstawione zostało sprawozdanie z działalności rządu na forum międzynarodowym, a także stan realizacji programu „#SolidarnizBiałorusią”. Dotychczas Polska przeznaczyła na program już 50 mln złotych. Premier podkreślił we wpisie, że rozwijany jest program dla studentów i pracowników sektora IT.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Premier ogłosił program zachęcający Białorusinów i białoruskie firmy do przenoszenia się do Polski

„Konkluzją spotkania była moja osobista deklaracja, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej – Council of the European Union, w porozumieniu z i w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, zaproponuję tzw. Plan Marshalla dla Białorusi. To szereg rozwiązań, głównie gospodarczych, które wspólnie jako UE moglibyśmy zaproponować Białorusi w przypadku przeprowadzenia wolnych wyborów” – oświadczył Morawiecki.

„Dziękuję wszystkim przedstawicielom opozycji oraz tym, którzy ze strony rządowej ciężko pracują nad wsparciem Białorusi, za dzisiejszej spotkanie. Kolejne już wkrótce” – premier zakończył wpis.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Morawiecki chce ruchu bezwizowego dla Białorusinów i unijnego pakietu wsparcia dla Białorusi

Polska Agencja Prasowa (PAP) przypomina, że na 24-25 września zaplanowany jest najbliższy szczyt Unii Europejskiej. Oficjalna agenda sugeruje, że unijni liderzy będą rozmawiali o jednolitym rynku, przemyśle, transformacji cyfrowej, a także relacjach z Turcją i Chinami. W trakcie szczytu mają także toczyć się rozmowy na temat pandemii koronawirusa.

facebook.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz