Bułgaria zawarła porozumienie z Gazpromem o obniżce ceny gazu ziemnego o 40% w ramach długoterminowej umowy importowej z Rosją – podała we wtorek agencja Reutera powołując się na słowa premiera Bułgarii Bojko Borisowa.

Porozumienie zawarto po 7-miesięcznych negocjacjach na temat wywiązania się Gazpromu z zobowiązań wobec Komisji Europejskiej.  Jak podaje Kommiersant, w 2018 r. Gazprom w ramach postępowania antymonopolowego Komisji Europejskiej przyjął dodatkowe zobowiązania wobec krajów bałtyckich, Polski i Bułgarii. Komisja Europejska uważała, że ​​Gazprom nadużywa swojej dominującej pozycji, narzucając tym krajom umowy dotyczące indeksacji cen ropy. Na tej podstawie państwa te mogły żądać rewizji cen od rosyjskiego monopolisty.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Bułgarska minister energii podkreślała we wtorek rolę, jaką Komisja Europejska odegrała podczas negocjacji z Gazpromem. „Dzięki interwencji Komisji Europejskiej możemy dziś cieszyć się z tego doskonałego wyniku” – mówiła minister.

Nowa cena będzie obowiązywać z datą wsteczną od sierpnia 2019 roku i będzie powiązana głównie z cenami w europejskich hubach gazowych, a w mniejszym stopniu z ceną ropy. Jej aktualizacja będzie odbywać się co miesiąc a nie co pół roku. Wcześniej Gazprom ustalał cenę gazu wyłącznie na podstawie ceny ropy. Rosja zwróci Bułgarii 76,9 mln euro nadpłaty za okres od sierpnia 2019 roku.

Przemawiając na konferencji prasowej Borisow podkreślił rolę dywersyfikacji i konkurencji w obniżaniu cen gazu. W październiku Bułgaria będzie mogła odbierać do 1 miliarda metrów sześciennych rocznie z Azerbejdżanu przez gazociąg TAP i interkonektor z Grecją (ICGB). Ponadto Bułgaria ma też dostęp do globalnego rynku LNG za pośrednictwem Grecji i możliwość importu w ten sposób gazu ze Stanów Zjednoczonych, Kataru i Egiptu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Bułgaria importuje rocznie z Rosji 2,9 miliarda metrów sześciennych gazu na podstawie długoterminowego kontraktu ważnego do 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: USA mogą nałożyć sankcje na Bułgarię

Kresy.pl / Reuters / PAP / Kommiersant

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz