W roku 2040 powinna powstać i funkcjonować pierwsza elektrownia atomowa w Choczewie – oświadczyła minister przemysłu Marzena Czarnecka. To o sześć lat później niż do tej pory zakładano. Jej słowa wywołały falę oburzenia.

We wtorek w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister przemysłu Marzena Czarnecka oświadczyła, że rząd zakłada perspektywę uruchomienia pierwszej wielkoskalowej elektrowni atomowej w 2040 r. Wyraziła opinię, że takie inwestycje ulegają opóźnieniom.

Minister była pytana podczas kongresu o jej wcześniejszą medialną wypowiedź z tego dnia, w której przesunęła dotychczasową perspektywę uruchomienia pierwszej polskiej wielkoskalowej elektrowni atomowej na 2039 r.

“Zakładamy, że to jest rok 2040 ostrożnościowo. Proszę pamiętać, że nasi poprzednicy zakładali optymistyczny scenariusz 2032 r., nie mając na tzw. stole nic. Ja jestem realistką i wiemy doskonale, że wszystkie inwestycje tego typu ulegają pewnemu opóźnieniu” – powiedziała.

“To samo mówi pan pełnomocnik [rządu] ds. infrastruktury krytycznej pan minister Bando [wiceminister klimatu Maciej Bando] – i ja tylko powtarzam jego informacje. Myślę, że to jest data realna i mająca możliwość wejścia w życie” – stwierdziła minister.

Oznacza to, że elektrownia atomowa ruszy o sześć lat później niż do tej pory zakładano. Jej słowa wywołały falę oburzenia.

W związku z wypowiedzią Pani minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, która zapowiedziała opóźnienie o 6 lat budowy elektrowni atomowej zwołałem pilne posiedzenie zespołu parlamentarnego „Tak dla Rozwoju. CPK – atom – porty”. Zaprosiliśmy przedstawicieli ministerstwa przemysłu i ministerstwa klimatu w celu przedstawienia przyczyn opóźnień. Posiedzenie odbędzie się w czwartek, 9 maja, o godz. 16:00 w sali 04U. #TakDlaRozwoju” – napisał na platformie X poseł Marcin Horała (PiS). 

“Zaraz po uwaleniu CPK rząd Tuska wziął się za uwalenie elektrowni jądrowej. Minister przemysłu Marzena Czarnecka powiedziała dziś, że elektrownia ma ruszyć dopiero w 2039 roku, czyli 6 lat później niż było zaplanowane. Mamy kładkę przez Wisłę, po co nam CPK i atom?” – napisał z kolei Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji.

Czytaj: Opóźnienia w przygotowaniach do budowy elektrowni jądrowej

“Rząd Donalda Tuska ustami minister przemysły Marzeny Czarneckiej ogłosił, że obecnie przewidywany termin ukończenia budowy elektrowni jądrowej to 2040 rok. W ten sposób powstaje na naszych oczach kolejny rozdział trwającej już dekady epopei o tym, jak polskie rządy nie potrafią zabrać się za ten projekt” – kontynuował w kolejnym wpisie.

“Pan minister obiecał, że budowa elektrowni atomowej nie opóźni się więcej niż o rok. Po dwóch miesiącach pani minister już zapowiedziała, że będzie to siedem lat, ktoś zdziwiony?” – wskazał publicysta Rafał Ziemkiewicz.

“Po CPK przyszła pora na atom. Nie da się. Partia Aspiracyjnej Polski (PAPI) potrzebna od zaraz” – skomentował publicysta Marcin Palade.

Wstępny harmonogram zakładał uruchomienie pierwszego bloku polskiej elektrowni jądrowej w 2033 r.

Jak informowaliśmy, w lutym br. wiceminister Miłosz Motyka (PSL) uczestniczył w Ogólnopolskim Kongresie Energetyczno-Ciepłowniczym Powerpol. Podczas wydarzenia zapowiedział “urealnienie harmonogramu prac nad elektrownią jądrową”. “Może być drobne opóźnienie, co nie zmienia faktu, że moce zainstalowane w elektrowni jądrowej powinny być wpisane w politykę energetyczną państwa, również z uwzględnieniem kierunkowym innych źródeł, jak SMR” – stwierdził.

Przyznał, że “drobne opóźnienie” może oznaczać rok.

W styczniu pojawiły się informacje dotyczące możliwej zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo na Pomorzu, co spowodowałoby kolejne opóźnienia. W odpowiedzi ministerstwo przekazało, że nie ma podstaw do zmiany, a decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna.

Przeczytaj: Bloomberg: Ekipa Tuska naciska na koncerny z USA. Chodzi o budowę elektrowni jądrowej 

forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply