Rząd Donalda Tuska szykuje radykalną zmianę, która ma przekształcić podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w praktyce w podatek samorządowy.

Zmiany finansowaniu samorządu terytorialnego przeprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości uszczupliły przychody samorządowców i były jednym z wątków krytyki poprzedniego obozu rządzącego. Do planu reformy przygotowywanej przez Minsiterstwo Finansów dotarł dziennikarz portalu Money.pl.

Dotychczasowy jednostki samorządu terytorialnego odbierały określony z góry procent podatku PIT (38,46 proc.) i CIT. W przypakdu obniżek podatków, a jak podkreślił Money.pl tak się działo od 2019 r., spadały też dochody samorządów. Władze centralne mogły wspierać je subwencjami z budżetu państwa, te jednak były postrzegane przez część samorządowców jako arbitralne – oskarżali oni rząd PiS o to, że strumień pieniędzy kieruje do samorządów zamieszkanych głównie przez swój własny elektorat.

“Robocze założenie jest takie, że po reformie PIT stanie się de facto podatkiem samorządowym, a budżetowi pozostaną co najwyżej jakieś <<resztówki>>”- portal zacytował we wtorek anonimowe źródło w resorcie. W zamian za tego rodzaju przekierowanie wpływów podatkowych rząd zamierza zmniejszyć subwencje. Niemniej manewr zakłada, że do samorządów trafi o 27 mld złotych niż dotychczas.

Gdyby taki system działał w zeszłym roku, dochody samorządów z PIT byłyby aż o niemal połowę wyższe i wyniosłyby 77 mld zł, zamiast 51,7 mld zł., portal przytacza wyliczenia Ministerstwa Finansów.

Po reformie podatek dla samorządu będzie wyliczany od udziału samorządu w dochodzie podatników PIT zamieszkałych na obszarze danej jednostki. Dla gmin udział ten wyniesie 6,5 proc., dla powiatów – 1,6 proc., dla miast na prawach powiatu – 8 proc., a dla województw 0,145 proc. W przypadku CIT udziały te wyniosą odpowiednio: 1,2 proc., 1,35 proc., 1,32 proc., a dla województw – 2,58 proc.

Czytaj także: W Polsce wszedł w życie podatek od plastiku

money.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply