W ciągu ostatnich 20 lat, czyli w okresie przynależności Polski do Unii Europejskiej, liczba świń hodowanych w Polsce zmniejszył się o połowę.

Według obliczeń Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego liczba hodowanych w Polsce świń spadła w latach 2004-2024 z 18,5 mln sztuk do niespełna 9 mln, podał portal wGospodarce. “Nie tylko straciliśmy rynki zagraniczne, ale zaczynamy przegrywać na własnym” – powiedział portalowi wiceprezes Unii Krzysztof Borkowski.

Portal podkreśla, że nie jest to kwestia znaczącego spadku krajowego popytu. Przeciętny mieszkaniec Polski zjada rocznie około 40 kg wieprzowiny i tylko niecałe trzy kilogramy wołowiny.

“Byliśmy wtedy, w 2004 r, również eksporterem. Nasz boczek chętnie kupowali m.in. Koreańczycy. Dziś nic już z tego nie zostało. To Polska stała się rynkiem eksportowym wieprzowiny dla innych krajów. Polskie mięso przegrywa konkurencję m.in. z produktami hiszpańskimi” – opisał dla wGospodarce Borkowski.

Jednej z głównych przyczyn wypierania polskiej wieprzowiny z rynku dopatrywał się on w polityce wielkich sieci handlowych. Są one w stanie na dużą skalę importować tańsze mięso z zagranicy. Jak powiedział – “sieci zamiast lepszego i droższego produktu lokalnego wolą położyć na półce tańszy produkt globalny”.

Borkowski twierdził jednak, że państwowe agendy nie potrafiły sobie poradzić z chorobami zakaźnymi trzody chlewnej. “Wypłacono rolnikom dopłaty za likwidację hodowli, a dziś nie mają nic.” – stwierdził działacz branży.

Borkowski uważa, że hodowcy trzody chlewnej w Polsce potrzebują publicznego wsparcia, także małe gospodarstwa nastawiające się na jakość produkcji, nie na ilość. Dodał jednak, że nie powinny to być dopłaty bezpośrednie. Domagał się od władz walki o rynki zagraniczne dla polskiej wieprzowiny – “skoro kupujemy za miliardy uzbrojenie od Koreańczyków, powinniśmy też z nimi rozmawiać o dostępie naszych produktów do ich rynku”.

Proces radykalnego kurczenia się hodowli świń w Polsce, między innymi na skutek działań władz opisywaliśmy obszernie na naszym portalu jeszcze w 2018 r.

wgospodarce.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    To nie jest prawda, że “liczba świń hodowanych w Polsce zmniejszył się o połowę”. W Polsce jest coraz więcej świń hodowanych we władzach i partiach oraz w niektórych mediach, a ilość tych przyrasta lawinowo. Jak widać, przyroda nie znosi próżni.