Będą ograniczenia dla rosyjskich dyplomatów

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział, że pracownicy rosyjskiej ambasady w Polsce, z wyjątkiem jej szefa, będą mieli ograniczoną swobodę ruchów w Polsce.

Nota w tej sprawie ma zostać wkrótce wysłana do rosyjskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Warszawie. “Będą to decyzje zarówno, jeśli chodzi o samą ambasadę, jak również personel konsularny Federacji Rosyjskiej w Polsce.” – przekazał Sikorski. Zgodnie z nowymi regulacjami konsulowie Rosji będą mogli poruszać się tylko w granicach województw, w których umiejscowione są ich konsulaty. Pracownicy ambsady w Warszawie będą mogli poruszać się tylko w granicach województwa mazowieckiego, podał w poniedziałek portal Rmf24.pl.

Sikorski z jednej strony podkreślał, że Polska nie będzie pierewszym zachodnim krajem, który wprowadza takie ograniczenia wobec rosyjskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych. Z drugiej wyraził nadzieję, “że kolejne pójdą naszym śladem”.

Minister spraw zagranicznych tłumaczył tę decyzję atakami dywersyjnymi jakie Rosjanie mają organizować na terytorium Polski. “W Polsce już doszło do aresztowania człowieka, który o mało co nie przeprowadził ataku dywersyjnego, a są już kolejni podejrzani. Mamy nadzieję, że Federacja Rosyjska potraktuje to jako bardzo poważny sygnał ostrzegawczy.” – podsumował Sikorski.

“Szczegóły na razie są nieznane. Zapowiedziano notę polskiego MSZ ze szczegółami podjętej decyzji. Kiedy ją otrzymamy, przeanalizujemy i podejmiemy w odpowiedzi działania, aby zachłystująca się rusofobią polska wierchuszka mocno pożałowała podjętych kolejnych antyrosyjskich kroków.” – Skomentowała przedstawicielka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa.

Donald Tusk poinformował niedawno aresztowano dziewięć osób w związku z rosyjskimi sabotażami w Polsce, to także Ukraińcy i Białorusini. Jako podpalenie na zlecenie kwalifikowany jest pożar hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

rmf24.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply