Szwecja nie sprzeciwia się użyciu przez Ukrainę szwedzkiej broni do ataków na cele w Rosji – oświadczył w niedzielę minister obrony Szwecji Pal Jonson.

Minister obrony Szwecji Pal Jonson wypowiadał się na łamach gazety “Hallandsposten”. Polityk był pytany o dyskusję dotyczącą ewentualnej zgody na stosowanie przez Ukrainę przekazanej przez Zachód broni na terenie Rosji.

“Ukraina doświadcza niesprowokowanej i nielegalnej agresji ze strony Rosji. Zgodnie z międzynarodowym prawem Ukraina ma prawo do obrony poprzez działania bojowe skierowane na terytorium przeciwnika, o ile jest to zgodne z prawem wojennym” – odpowiedział, zapytany o stanowisko Szwecji w tej sprawie.

Jak dodał, “Szwecja stoi za prawem międzynarodowym i prawem Ukrainy do obrony”.

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla „The Economist” sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że należy rozważyć, czy państwa sojusznicze nie powinny znieść zakaz używania przez Ukrainę zachodniej broni do atakowania celów wojskowych na terytorium Rosji.

„Nadszedł czas, aby sojusznicy zastanowili się, czy nie powinni znieść niektórych ograniczeń, jakie nałożyli na użycie broni, którą podarowali Ukrainie. Zwłaszcza teraz, gdy w Charkowie, niedaleko granicy z Ukrainą, toczy się wiele walk, pozbawienie Ukrainy możliwości użycia tej broni przeciwko legalnym celom wojskowym na terytorium Rosji bardzo utrudnia jej obronę” – powiedział Stoltenberg.

Niedawne doniesienia medialne sugerowały, że Kijów zwrócił się do USA z prośbą o zniesienie ograniczeń w użyciu amerykańskiej broni przeciwko obiektom wojskowym na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Zobacz także: Ukraina i Szwecja porozumiały się w sprawie nowej partii bojowych wozów piechoty CV90

newsukraine.rbc.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply