Wyższa stopa procentowa w Rosji

Bank Rosji zdecydował się we wtorek na podwyższenie bazowej stopy procentowej do 12 proc. Decyzja została podjęta w kontekście zagrożenia wzrostem inflacji.

Rada dyrektorów rosyjskiego banku centralnego zdecydowala się na podniesienie stopy procentowej w celu ograniczenia ryzyka dla stabilności cen – wyjaśniła początkowo instytucja. Po usunięciu merytorycznej części zapowiedzi o przyszłym kierunku polityki pieniężnej z komunikatu decyzją zarządu, bank wydał dodatkowy komentarz, jak zrelacjonowała agencja informacyjna Interfax. Założył dalszy wzrost bazowej stopy procentowej przy wzroście ryzyka proinflacyjnego.

„Bank Rosji będzie podejmował dalsze decyzje w sprawie bazowej stopy procentowej w oparciu o to, na jakim poziomie będzie rzeczywista i oczekiwana dynamika inflacji w stosunku do celu, proces restrukturyzacji gospodarki, a także ryzyko związane z warunkami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz czy reakcja rynków finansowych będzie w stanie jeszcze bardziej zwiększyć ryzyko odchylenia inflacji od celu około 4 proc. w górę w 2024 r. A w przypadku wzrostu ryzyk proinflacyjnych możliwa jest dodatkowa podwyżka stopy bazowej” — poinformował Bank Rosji.

W pierwszym oświadczeniu po nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu banku centralnego zostało tylko podstawowe sformułowanie: „Bank Rosji będzie podejmował dalsze decyzje w sprawie bazowej stopy procentowej, biorąc pod uwagę rzeczywistą i oczekiwaną dynamikę inflacji w stosunku do celu, proces dostosowania strukturalnego gospodarki, a także oceny ryzyka wynikającego z uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych oraz reakcji na nie rynków finansowych”.

„Podwyższenie podstawowej stopy procentowej do 12 proc. ma na celu powrót inflacji do celu 4 proc. w 2024 roku. Bank Rosji wychodzi z faktu, że ten poziom stopy odpowiada wzrostowi trwałej presji inflacyjnej, jaki nastąpił” – napisano w dodatkowym komentarzu.

To nie pierwsza taka decyzja w ciągu ostatnich tygodni. 21 lipca Bank Rosji postanowił jednorazowo podnieść główną stopę procentową o sto punktów bazowych do 8,5 proc. Bank centralny zaznaczył wówczas, że dopuszcza możliwość dalszego podwyższenia kursu na kolejnych posiedzeniach w celu ustabilizowania inflacji na poziomie około 4 proc. w 2024 roku i w kolejnych latach.

Tradycyjnie to sformułowanie oznacza duże prawdopodobieństwo podwyżki już na następnym posiedzeniu, wyjaśnił wtedy Aleksiej Zabotkin, wiceprezes Banku Rosji. Kolejne posiedzenie Rady Dyrektorów Banku Centralnego, na którym będzie rozpatrywana kwestia kluczowego poziomu stóp procentowych, zaplanowano na 15 września 2023 r.

Kurs rubla zaraz po ogłoszeniu decyzji Banku Rosji wzrósł.

Czytaj także: Skokowy wzrost zysków Deutsche Bank w Rosji za rok 2022

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply